Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

1+1+1 = 1

Philipp Harnoncourt, emeritní profesor liturgiky, křesťanského umění a hymnologie na univerzitě ve Štýrském Hradci se při příležitosti svých 80. narozenin rozhodl založit cenu, která by se soustředila na umělecké ztvárnění Boha ve výtvarném umění, literatuře a hudbě. Jako téma byla zvolena „Trojice“. Podle prof. Harnoncourta je „povrchnost a nuda v církevním zvěstování a v teologii projevem ztráty víry v trojjediného Boha“. Umění považuje za „posledního strážce posvátného“.

Literární soutěž je součástí většího projektu, v němž se uplatňují také další umělecké druhy. Téma Trojice je možné při psaní uchopit nejrůznějšími způsoby. Jedinou podmínkou je, že se nemá jednat o teologické pojednání ani o moralizující či misijní text. Požaduje se text v maximálním rozsahu 12 000 znaků, který nebyl dosud zveřejněn. Soutěž je určena pro evropské země a text je možné dodat v původním jazyce (tedy i v češtině). Soutěž je dotována 8 000,- EUR.

Lhůta odevzdání textu byla prodloužena do 15. března. Podrobnosti jak v němčině, tak v angličtině jsou k dispozici na stránkách Kulturního střediska minoritů ve Štýrském Hradci - www.kultum.at/trinitaet/home.htm. (Aleš Pištora)

24. 02. 2011