Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

77. plenární zasedání České biskupské konference na Velehradě

Ve  čtvrtek 2. července 2009 odpoledne, v předvečer jubilejního desátého ročníku Dnů lidí dobré vůle, se sejdou čeští a moravští biskupové na Velehradě k 77. plenárnímu zasedání České biskupské konference, které potrvá do soboty 4. července 2009. V neděli 5. července se biskupové zúčastní Národní pouti u příležitosti svátku sv. Cyrila a Metoděje. Biskupové budou společně slavit eucharistickou bohoslužbu, jejímž hlavním celebrantem i kazatelem bude kardinál Jozef Tomko.

O situaci církve v současné společnosti bude na začátku zasedání hovořit královéhradecký biskup Dominik Duka. Podrobnou informaci o průběhu příprav na návštěvu Svatého otce Benedikta XVI. v naší republice ve dnech 26.-28. září 2009 poskytne biskupům koordinátor církevní komise, zřízené k této příležitosti, Mons. Václav Malý, pomocný biskup pražský.

Dále se budou biskupové zabývat některými organizačními dokumenty, jako jsou například Stanovy Papežské koleje Nepomucenum (se sídlem v Římě) či Organizační a jednací řád Papežských misijních děl v České republice (se sídlem ve Špindlerově Mlýně). Předmětem jednání bude také zpráva o činnosti Národního centra pro rodinu, výroční zpráva Papežských misijních děl, návrhy liturgické komise a také koncepce duchovní péče o nemocné.

Druhý den jednání (pátek 3. července) vyvrcholí mší svatou v Blatnici pod sv. Antonínkem, kterou budou biskupové koncelebrovat venku u kaple sv. Antonína. Hlavním celebrantem bude arcibiskup pražský kardinál Miloslav Vlk a kazatelem královéhradecký biskup Dominik Duka. Přede mší svatou uctí biskupové v modlitbě památku Služebníka Božího P. Antonína Šuránka u jeho hrobu v Ostrožské Lhotě.

Třetí den zasedání (sobota 4. července) zahájí biskupové mší svatou ve velehradské bazilice. Hlavním celebrantem bude litoměřický biskup Jan Baxant a kazatelem českobudějovický biskup Jiří Paďour. Po ukončení jednání se biskupové účastní Večera lidí dobré vůle.

V pátek 3. července 2009 ve 12:15 se bude v prostorách arcibiskupského gymnázia na Velehradě konat tisková konference, na které budou novináři seznámeni s hlavními body jednání. Předpokládá se účast arcibiskupa Jana Graubnera, předsedy ČBK, kardinála Miloslava Vlka, arcibiskupa pražského, brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho a pražského světícího biskupa Václava Malého.

Převzato z TS ČBK.

30. 06. 2009