Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Archeologové prozkoumají hrob Čtrnácti pražských mučedníků

V souvislosti s připravovaným slavnostním vyhlášením beatifikace Čtrnácti pražských františkánských mučedníků z konventu Panny Marie Sněžné byly 11. července 2012 vyzdviženy ostatky čtrnácti pražských mučedníků. Hlavním cílem bylo vybrat ostatky pro oficiální relikviáře, které budou uloženy v pražské katedrále a v kostele Panny Marie Sněžné. K vyhlášení beatifikace by mělo dojít 13. října 2012.

Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP jmenoval komisi pro vyzdvižení a ohledání ostatků, kterou vede prof. Jan Matějka. Členové komise navrhli, aby byl proveden také záchranný archeologický průzkum v prostoru hrobového místa, které se nachází v boční kapli sv. Michala kostela Panny Marie Sněžné na Novém Městě pražském pod jedním z bočních oltářů. Tento průzkum by měl dosavadní kosterní nález uvést do širších souvislostí. Začne v pondělí 30. července a potrvá zhruba týden. Budou ho provádět pracovníci Odboru archeologie Národního památkového ústavu v Praze, povede ho Jaroslav Podliska PhD.

Čtrnáct františkánů, kteří pocházeli z různých zemí západní Evropy, bylo zabito v klášteře u Panny Marie Sněžné o masopustním úterý 15. února 1611 během vpádu pasovských vojsk do Prahy. Tehdy se hněv obránců města obrátil proti několika klášterům a na některých místech vyvrcholil až krveprolitím. Zabití františkáni záhy požívali pověsti svatosti. Proces jejich blahořečení sice začal již v 17. století, ale z různých důvodů byl v historii několikrát přerušen. Dne 10. května 2012 papež Benedikt XVI. v Římě podepsal dekret o mučednictví Čtrnácti pražských mučedníků Bedřicha Bachsteina a druhů a tím oficiálně otevřel cestu k jejich blahořečení. (Aleš Pištora)

26. 07. 2012