Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Arcibiskup Duka má radost z úspěchu Noci kostelů

O Noci kostelů slyšel arcibiskup Dominik Duka již dříve od vídeňského arcibiskupa kardinála Schönborna. Právě ve Vídni Noc kostelů v roce 2005 vznikla. S tím, že o nápad otevřít návštěvníkům kostely ve večerních hodinách je zájem, se arcibiskup Duka seznámil již v roce 2008 při "Týdnu vzájemného poznání a porozumění" v Hradci Králové. "Jsem velmi rád, že se tato akce letos konala i v hlavním městě a jeho okolí a že se do ní zapojily všechny diecéze. Mohu říci, že se Noc kostelů opravdu zdařila," vyjádřil svou spokojenost pražský arcibiskup, který sám navštívil čtyři pražské kostely.

Nejprve zavítal do katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha, aby se zúčastnil litanií k českým patronům. Poté si vyslechl varhanní koncert v chrámu Matky Boží před Týnem, ale dorazil také do kostela sv. Jiljí na Starém Městě a do kostela sv. Václava na Smíchově. Ve dvou kostelech se dokonce setkal s apoštolským nunciem arcibiskupem Diegem Causero, který se rovněž spolu se svým sekretářem vyrazil do pražských ulic podívat s jakým nadšením se tento nápad u nás setkal.

Po loňské premiéře v brněnské a plzeňské diecézi se letos konala Noc kostelů na území celé České republiky. V pátek 28. května 2010 se pod záštitou všech diecézních biskupů a řady veřejných činitelů otevřelo více než 400 církevních objektů, které přivítaly téměř 250 000 návštěvníků. Přestože byla Noc kostelů zastíněna parlamentními volbami, které se odehrály v tentýž den, zaznamenala veliký ohlas nejen v médiích, ale především mezi samotnými návštěvníky.

Během celé Noci kostelů panovalo v kostelích pražské arcidiecéze nadšení z této velmi zajímavé akce. Radost prožívali nejen návštěvníci křesťanských chrámů, ale také sami organizátoři. V kostelích pražské arcidiecéze zaznamenali organizátoři přes 50 000 návštěvnických vstupů. Návštěvníci velmi oceňovali vstřícnost organizátorů a především kněží, kteří byli k dispozici promluvit s kýmkoli, kdo projevil zájem. Často se ozývalo, že jde o událost, která má i u nás své místo a představuje skvělý způsob, jak představit bohatství křesťanské víry také ostatní společnosti. Všichni se shodovali v tom, že tato akce se v pražské arcidiecézi odehrála poprvé, ale rozhodně ne naposled.

Více podrobností o průběhu letošní Noci kostelů včetně fotografií naleznete na internetových stránkách www.nockostelu.cz. (ap)

02. 06. 2010