Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Arcibiskup Duka na oslavách kardinála Gulbinowicze

Henryk Roman Gulbinowicz se narodil roku 1923 ve městě Szukiszki v dnešní Litvě. Po absolvování arcidiecézního semináře byl roku 1950 arcibiskupem Romualdem Jalbrzykowskim vysvěcen na kněze. Po několika letech působení ve farnostech byl poslán do Lublinu, aby na tamní katolické universitě pokračoval v doktorském studiu v oboru morální teologie. Po ukončení studií učil na semináři ve Warmii.

V roce 1970 byl jmenován titulárním biskupem z Acci a současně administrátorem polské části arcidiecéze Vilnius. V roce 1976 se stal arcibiskupem vratislavským. Vytvořil několik pastoračních center a založil dvoutýdeník „Now Zycie“. V roce 1981 několik dní před vyhlášením stanného práva kardinál Gulbinowicz pomohl zachránit značnou sumu peněz pro polskou Solidaritu, která byla komunistickým režimem v říjnu roku 1982 postavena mimo zákon.

Kardinál Gulbinowicz je autorem mnoha odborných publikací v oboru morální a fundamentální teologie. V roce 1985 ho papež Jan Pavel II. jmenoval kardinálem. Kardinál Gulbinovicz je také častým hostem naší země, kterou naposledy navštívil v dubnu tohoto roku při příležitosti intronizace pražského arcibiskupa Dominika Duky. (ap)

26. 05. 2010