Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Arcibiskup Duka navštíví Divišov

Mši svaté by měli být přítomni nejen farníci, ale účast přislíbili také další pozvaní hosté včetně zástupců obcí divišovské farnosti. „Bude to také příležitost k ocenění vzájemné spolupráce mezi farností a obcemi, zvláště při opravách kostelů a vzácných kulturních památek,“ říká místní farář P. Miloslav Kněz a připomíná, že kostel sv. Bartoloměje prochází nyní několikaletou náročnou rekonstrukcí.

Divišovský jednolodní kostel, který byl poprvé v literatuře uveden v roce 1350, byl původně klasickou gotickou stavbou inspirovanou tehdejší španělskou architekturou. V roce 1742 vyhořel a rozsáhlým požárem byly zničeny dokonce i kostelní zvony. Tři roky poté byl kostel přestavěn v pozdně barokním stylu a byl ulit nový zvon Bartoloměj. Nově posvěcen byl kostel 24. srpna 1746, na den sv. Bartoloměje.

V kostele se také nachází rodinná hrobka rodu Šternberků. Na vnější stěně sakristie jsou zasazeny tři hluboce sešlapané figurální náhrobníky. Na jednom je postava rytíře se šternberským znakem, na zbylých dvou ženské postavy se znakem roku pánů z Říčan. Pocházejí z konce 16. století. V srpnu v roce 2008 navštívil Divišov kardinál Vlk, aby požehnal zrestaurovaný barokní kříž z 2. poloviny 18. století kříž, který byl tehdy nově umístěn na sanktusní věž kostela. Zároveň požehnal i báň, do které byly před konstrukcí střechy umístěny dokumenty dokládající dnešní dobu. (Aleš Pištora)

25. 08. 2011