Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Arcibiskup Duka odhalí Wilsonův pomník

Před pražské Hlavní nádraží se po 70 letech vrátila socha prezidenta Woodrowa Wilsona, kterou ve válečných letech strhla německá okupační vojska. Socha má symbolizovat spojenecké vztahy mezi Čechy a Američany. U příležitosti slavnostního odhalení sochy se v říjnu v Praze uskuteční řada kulturních akcí. Samotného odhalení se zúčastní řada zahraničních hostů včetně bývalé ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightové.

Woodrow Wilson zastával úřad prezidenta Spojených států v letech 1913 až 1921 a významně se zasadil o poválečnou organizaci Evropy včetně vzniku Československa. Myšlenku vytvořit kopii 3,5 metru vysoké bronzové sochy iniciovala společnost Američtí přátelé České republiky. V červnu roku 2008 se práce ujal sochařský tým Václava Frýdeckého, Michala Blažka a Daniela Talavery.

Američtí přátelé České republiky (American Friends of the Czech Republic) je sdružení, které vzniklo v roce 1995 na podporu obchodních, kulturních a vzdělávacích styků mezi USA a Českou republikou. Díky Americkým přátelům byl v roce 2002 ve Washingtonu vztyčen pomník T. G. Masaryka a v současné době sdružení usiluje o zrušení víz do USA pro české občany. Ve společnosti působí mnoho Čechoameričanů, které mají vazby na Českou republiku. (Aleš Pištora)

03. 10. 2011