Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Arcibiskup Duka požehná kříž v Lysolajích

Čelní i zadní pohledovou stranu kříže, který vznikl díky iniciativě a aktivitě občanů městské části Praha-Lysolaje, tvoří přírodní struktura vzniklá odlomením kamene v lomu. V horní části je vysekán a následně vybroušen průhled ve tvaru rovnostranného trojúhelníku jakožto symbol Nejsvětější Trojice.

Místo, kam byl atypický kříž umístěn, nebylo vybráno náhodou. Jedná se o jeden z průchozích bodů nedávno založené tradice pěší pouti od farního kostela svatého Matěje v Šárce ke kapličce Panny Marie Bolestné u pramene potoka Housle. Procesí tak může přirozeně spočinout, ohlédnout se za předchozí trasou, a navíc se mu zde otevírá nádherný výhled na Pražský hrad z neobvyklého úhlu. Místo je zároveň křižovatkou polních cest využívaných pěšími, cyklisty i běžkaři.

„Kříže či Boží muka mají v naší krajině historicky zakořeněné místo. Byly pro kolemjdoucí místem zastavení, zklidnění, modlitby a odpočinku při jejich náročném trmácení. V dnešní době pohodlného, avšak stále hektičtějšího cestování není schopna naše společnost tyto objekty dostatečně pochopit. Proto ani neexistuje snaha o jejich opětovnou výstavbu. Velice si tak vážím této iniciativy občanů Lysolají a jsem rád, že jsem se mohl na jejich bohulibé činnosti aktivně podílet,“ podotýká autor objektu Štěpán Rattay. (Petr Šoltys)

29. 03. 2011