Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Arcibiskup Duka požehná nový gama nůž

Nový Leksellův gama nůž nahradí přístroj, který byl v nemocnici instalován v roce 1992 díky celonárodní sbírce organizované Nadací Charty 77. Byl to první přístroj, který začal pracovat v postkomunistické evropské zemi. Tehdejšího uvedení do provozu se zúčastnil předchůdce současného arcibiskupa kardinál Miloslav Vlk, který také tehdejší přístroj požehnal. Jistě i díky tomuto požehnání pražský gama nůž úspěšně sloužil po 17 let - za tu dobu bylo na tomto nejvytíženějším přístroji svého druhu na světě provedeno 10 526 operací.

„Požehnání gama nože je součástí obdivu nad dílem člověka, kterého první stránky Bible označují jako Boží obraz. Je to ohromný potenciál, s nímž vzdělaný člověk zachází. Tento potenciál však může být i zneužit. Nemyslím, že v tomto případě, ale požehnání má být určitým druhem ochrany, aby gama nůž sloužil svému cíli, kterým je pomoc člověku,“ říká arcibiskup Duka.

Nový typ gama nože je nyní v několikaměsíčním zkušebním provozu. Stál 130 milionů korun, peníze na něj nemocnice získala ze státního rozpočtu v rámci strategických investic do rozvoje českých nemocnic, který na konci minulého roku schválila česká vláda. Přístroj se používá k ozařovací léčbě onemocnění v oblasti hlavy a mozku, především mozkových nádorů, mozkových cévních chorob či funkčních mozkových onemocnění, vedoucích například k poruchám hybnosti či neztišitelným bolestem.

Ředitel Nemocnice na Homolce věří, že přítomnost pražského arcibiskupa, vedle mnoha dalších osobností z řad zdravotníků, zástupců ministerstva zdravotnictví a veřejnosti, bude symbolizovat také jiný než materiální rozměr zdravotnictví. (ap)

26. 04. 2010