Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Pražský arcibiskup požehná zvon pro Křivoklát

Nový zvon o váze pouhých 40 kg nebude nijak veliký. Správci hradu proto nechali ve zvonařské dílně v Brodku u Prostějova vyrobit ještě jeden na vlas stejný. Ten první bude usazen do věže, jejíž báň zrovna prochází opravou. Součástí osazení nového zvonu bude také umístění pouzdra s dokumentací o dnešní době. Druhý zvon bude instalován v dřevěné, ručně tesané zvonici na nádvoří.

Jelikož se do prostoru hradní kaple, která patří k nejvýznamnějším gotickým prostorům u nás, vejde jen velmi málo přímých účastníků, bude bohoslužba přenášena na velkoplošnou obrazovku na nádvoří.

Křivoklát je jeden z nejstarších a nejvýznamnějších středověkých hradů. Zmiňuje se o něm dokonce Kosmas. Archeologický průzkum ovšem osídlení z 11. století, kam Kosmas vznik hradu zasazuje, neprokázal. Rozsáhlý gotický královský hrad vznikl ve 13. století na místě hradu staršího. Přestavěl ho a rozšířil Přemysl Otakar I. a v první polovině 13. století se stal jedním ze sídelních hradů českých králů. Dětství zde prožil Karel IV. Svou dnešní podobu získal hrad v roce 1471, kdy ho nově zvolený král Vladislav II. Jagellonský nechal přestavět. V 16. století se stal majetkem Habsburků, kteří zde zřídili věznici. Několik požárů hrad téměř zničilo. Po roce 1880 prošel výraznou puristickou rekonstrukcí a v roce 1929 byl prodán Československému státu. (Aleš Pištora, www.krivoklat.cz)

04. 10. 2011