Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Arcibiskup Duka předá cenu Gratias Agit kardinálu Coppovi

Bývalý apoštolský nuncius v naší zemi kardinál Giovanni Coppa, titulární arcibiskup sertský, navštěvuje Českou republiku poměrně často i poté, co již skončila jeho mise v Praze. V březnu letošního roku se na Velehradě zúčastnil kněžských dnů a účastníkům přivezl pozdrav papeže Benedikta XVI. Na Velehradě se také loni při cyrilometodějských oslavách svěřil, že v České republice „zanechal polovinu svého srdce“. Jeho působení v ČR již dávno ocenila česká církev, ale i česká společnost. V roce 2001 např. obdržel Čestnou medaili Akademie věd České republiky "De scientia et humanitate optime meritis" jako ocenění vědeckých výsledků v oboru latinské patristiky.

Arcibiskup Coppa, který byl v roce 2007 jmenován kardinálem, působil od roku 1990 jako apoštolský nuncius v České a Slovenské federativní republice (od roku 1994 pouze v České republice). V roce 2001 jej vystřídal biskup Erwin Josef Ender. V roce 2004 byl apoštolským nunciem v České republice jmenován Diego Causero.

Cena ministra zahraničních věcí Gratias agit za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí, kterou kromě kardinála Coppy obdrží dalších třináct osobností, byla zřízena v roce 1997 jako ocenění předních osobností a organizací za příkladné aktivity v nevládní sféře. (ap)

28. 04. 2010