Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Arcibiskup Duka při beatifikaci Popiełuszka

„Blahoslavení P. Popiełuszka je výrazem vděčnosti a úcty ke knězi, který svou statečností naplňoval zásady blahoslavenství evangelia,“ říká pražský arcibiskup, který vlakem odcestuje na beatifikační slavnost do Varšavy. „Popiełuszko byl povzbuzením a výzvou pro kněze v bývalém táboře socialistických zemí, v nichž byla tvrdě potlačovány lidská práva a náboženské svobody. Tento blahoslavený kněz, mučedník je vzorem pro kněze 21. století, kdy stamiliony křesťanů žijí v nesvobodě, mnozí z nich jsou vězněni a popravováni.“

Jerzy Popiełuszko se narodil roku 1947 v obci Okopy u Suchowoli. V roce 1972 byl vysvěcen a od června 1980 působil v kostele sv. Stanislava Kostky ve Varšavě. Od srpna 1980 spolupracoval s dělnickými organizacemi a aktivně podporoval Solidaritu. Během stávky byl vyslán, aby sloužil mši v Huti Warszawa. Za výjimečného stavu organizoval v kostele sv. Stanislava Kostky tzv. Mše za vlast. Díky své kritice komunistického systému získal široký věhlas a podporu veřejnosti. V prosinci 1983 byl zatčen tajnou policií, k procesu však nedošlo, protože v červenci 1984 byla vyhlášena amnestie.

Když se večer 19. října 1984 vracel do Varšavy ze mše, kterou sloužil v Bydhošti, zastavili jeho auto na silnici tři příslušníci ze 4. správy polského Ministerstva vnitra, která se zabývala bojem s katolickou církví. Převlečeni za milicionáře duchovního zbili, spoutali a vhodili do kufru auta. Popiełuszkovu řidiči Waldemaru Chrostowskému se podařilo vyskočit a utéct. Díky němu se veřejnost o únosu dozvěděla. Kdy Popiełuszko zemřel, není známo. Pravděpodobně byl už mrtev, když mu pachatelé přivazovali k tělu závaží, se kterým ho pak vhodili do přehrady na řece Visla u města Włocławek. Tělo bylo nalezeno 30. října 1984.

V roce 1997 katolická církev začala proces Popiełuszkovy beatifikace (blahoslavení). V roce 2009 měl v Polsku premiéru film „Popiełuszko. Wolność jest w nas“. Dne 19. prosince 2009 jej papež Benedikt XVI. prohlásil za mučedníka. (ap, http://cs.wikipedia.org)

01. 06. 2010