Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Arcibiskup Duka se zúčastní Noci kostelů

Které kostely navštíví pražský arcibiskup nad to, má být překvapením. Během loňského ročníku Noci kostelů stihl arcibiskup Duka navštívit několik pražských chrámu. Ve dvou z nich se dokonce setkal s apoštolským nunciem arcibiskupem Diegem Causero, který rovněž spolu se svým sekretářem vyrazil do pražských ulic podívat se, s jakým nadšením se tento nápad u nás setkal. Pražský arcibiskup se však setkal především s mnoha lidmi, kteří oceňovali způsob, jímž církev představila bohatství křesťanské víry také ostatní společnosti. Svou radost nad úspěchem prvního ročníku Noci kostelů v pražské arcidiecézi vyjádřil arcibiskup Duka od té doby již několikrát.

Všichni, kdo se těší na návštěvu nočních kostelů, ale také na setkání se s těmi, kdo mají svůj chrám ve své duši, mohou vybírat z několika stovek bodů jednotlivých programů. Posloužit k tomu mohou internetové stránky www.nockostelu.cz či brožura, která bude k dispozici ve všech otevřených kostelech. V brožuře lidé najdou také přesnou adresu, dopravní spojení a na internetových stránkách navíc souřadnice pro GPS navigaci. V naplánování vlastní Noci kostelů mohou pomoci také tematické okruhy, které letos organizátoři sestavili.

Noc kostelů je pozváním všech lidí dobré vůle ke společnému setkání a k objevování krásy křesťanských výtvarných a architektonických pokladů, které jsou projevem kreativity a důvěry v život u lidí, kteří chrámy stavěli a zdobili. Noc kostelů je však také pozváním mezi ty, kdo se chtějí podělit o svou víru. Noc kostelů chce představit křesťanskou spiritualitu, modlitbu a službu potřebným. Má být rovněž znamením živé spolupráce různých křesťanských církví, která zaceluje rány vzniklé v minulých staletích.

Noc kostelů se letos uskuteční nejen v celé České republice, ale také v Rakousku a na Slovensku. Pro všechny tři země jsou společné nejen principy, ale také vizuální styl. Jeho autorkou je rakouská grafička Vera Rieder a jeho součástí biblický verš 77,7 z knihy Žalmů: "Připomínám si noc co noc, jak jsem na struny hrával, v srdci přemítám a duch můj hloubá." Zájem návštěvníků loňského ročníku Noci kostelů, kdy bylo zaznamenáno více než čtvrt milionu návštěvnických vstupů, předčil očekávání. V pražské arcidiecézi otevřené kostely navštívilo během noci přes 50 tisíc lidí. Celkem ve 199 městech a obcích České republiky se otevřelo 418 kostelů. První Noc kostelů proběhla v roce 2005 ve Vídni. Více na www.nockostelu.cz. (Aleš Pištora)

11. 05. 2011