Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Arcibiskup Duka si připomene arménskou tragedii

Pražský arcibiskup Dominik Duka se zúčastní vzpomínkové akce, která od 15:30 hodin proběhne v Malém sále Městské knihovny na Mariánském náměstí v Praze. Od 14:00 hodin bude v kostele sv. Jiljí v Praze na Starém městě sloužena vzpomínková bohoslužba. Nad celou akcí převzal záštitu velvyslanec republiky Arménie Ashot Hovakimian.

Arménská tragédie, která předcházela šoa během druhé světové války, byla téměř zapomenuta. Proto je třeba ji připomínat. Nedávno Arménskou genocidu, kdy turecká vláda rozhodla zlikvidovat arménskou menšinu, která obývala východní oblasti při hranicích s Ruskem, postupně uznaly desítky parlamentů evropských států včetně Evropského parlamentu. Navzdory Turecku, které pojem genocida a údaje o jednom a půl milionu zavražděných Arménů odmítá, přijaly tento výklad historie také Spojené státy a další mimoevropské země. V roce 1915 turecká armáda obsadila oblasti obývané Armény a začala vraždit nejprve arménskou intelektuální elitu, kněze a učitele. Dne 24. dubna 1915 osmanské úřady pozatýkali a následně popravili 700 istanbulských arménských intelektuálů. Muži byli posíláni do pracovních praporů turecké armády, kde byli systematicky likvidováni. Další muži, ženy a děti byli deportováni pěším pochodem do odlehlých oblastí Syrské pouště. Většina z nich při tomto pochodu zahynula.

O arménské genocidě kromě jiných pojednává také rozsáhlý historický román rakousko-židovského spisovatele Franze Werfela „Čtyřicet dnů“. Werfel, jak sám píše, chtěl svým dílem připomenout zoufalý, beznadějný a přesto hrdinský boj Arménů.

V roce 2006 na Řádném synodu arménské katolické církve Benedikt XVI. ocenil v promluvě k biskupům, kněžím a poutníkům z Arménie tři charakteristické vlastnosti Arménské církve: věrnost Evangeliu, věrnost Petrovu stolci a vytrvalost v zakoušených utrpeních, k nimž docházelo hlavně na začátku 20. století. (ap)

23. 04. 2010