Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Arcibiskup Duka vysadí lípu sv. Anežky České

Výsadba půl metru dlouhých kmínků lípy srdčité (Tilia cordata „Roelvo“) proběhne o víkendu 5. – 6. listopadu, kdy vrcholí Týden dobrovolnictví, spuštěný v rámci letošního Evropského roku dobrovolnictví. Zasazení poslední pamětní lípy bude 7. listopadu kromě pražského arcibiskupa přítomen také ministr kultury Jiří Besser, prof. Petr Piťha, životopisce sv. Anežky České, a mnoho dalších významných hostů. Chybět nebudou ani zástupci pořádající České rady dětí a mládeže (ČRDM), reprezentované mj. jejím předsedou Alešem Sedláčkem. ČRDM  coby organizátorka projektu nazvaného „Stromy Anežky České“ převzala nad touto pamětní lípou patronát.

Smyslem projektu bylo podtrhnout význam neziskových aktivit, mezi které mimoškolní výchova naší nejmladší generace jistě patří. Ing. Ondřej Šejtka z organizačního týmu ČRDM soudí, že výsadbou národních stromů se u mladých lidí prohloubí zájem nejen o přírodu, ale i o vlastní historii. Zhruba čtyři pětiny subjektů, které se k vysazení Stromu Anežky České přihlásily, náleží podle Ondřeje Šejtky k členským sdružením ČRDM. Souřadnice pamětních stromků vysazených sdruženími rozšíří na internetových stránkách projektu www.kamchodit.cz mapu nekonformních „poutních míst“, kam stojí za to zajít. Informační tabulky instalované u lipek pak budou šířit slávu sv. Anežky České i povědomí o těch, jejichž péčí byl strom zasazen.

Při příležitosti 800. výročí narození královské dcery, která se zřekla majetku i nabídek ke sňatku s těmi nejmocnějšími muži tehdejší Evropy a namísto toho následovala největší duchovní výzvu své doby – ideál sv. Františka, byl vyhlášen Svatoanežský rok. Ten má ukázat životní dílo i dějinný význam této mimořádné osobnosti naší historie. Součástí oslav jsou liturgické slavnosti, vědecké konference, výstavy, koncerty duchovní hudby inspirované odkazem sv. Anežky České a další kulturní projekty.

Svatoanežský rok bude zakončen unikátní výstavou s názvem „Svatá Anežka Česká – princezna a řeholnice“, která bude v prostorách Kláštera sv. Anežky České zahájena 25. listopadu 2011. Uspořádání této výstavy se ujalo Arcibiskupství pražské, které spolupracuje s Národní galerií a dalšími kulturními a církevními institucemi. Půjde o první pokus o vytvoření uceleného přehledu svatoanežské tématiky ve výtvarném umění a uměleckých řemeslech. Výstava představí život a dílo sv. Anežky Přemyslovny v rovině královské dcery, ženy, kterou žádá o ruku sám císař, ale také významné představitelky panovnického rodu, která usiluje o smír v rodině a pokoj v České zemi. Bude zachycen i ohlas Anežčiny charitativní služby a její výjimečného dějinného poslání ve výtvarném umění. Více na www.crdm.cz. (Aleš Pištora)

Promluva prof. Petra Piťhy (dokument MS Word)Promluva prof. Petra Piťhy

03. 11. 2011