Vyhledávání Menu

Arcibiskup syrské katolické církve převzal šek na pomoc uprchlíkům v Iráku

Při příležitosti 86. výročí vysvěcení svatovítské katedrály světícím biskupem Janem Nepomukem Sedlákem, celebroval kardinál Dominik Duka OP slavnostní mši svatou 12. května 2015 od 18.00 hodin v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha.

Bohoslužby se zúčastnil arcibiskup syrské katolické církve Yohann Petros Mouche z iráckého Mosulu, kterému kardinál Duka společně se zástupcem Charity ČR, předal šek na 3 miliony korun, které vybrali čeští věřící během kostelní sbírky a věnovali Charitě Česká republika. Cesta arcibiskupa Mouche do České republiky se koná v souvislosti se Dnem modliteb za pronásledované křesťany, který letos připadnul na 10. května. Irácký arcibiskup tak v čase, kdy věřící naší vlasti intenzivně myslí na křesťany ohrožené pronásledováním, mohl podat přímé svědectví o životě v oblastech ovládaných dnes tzv. Islámským státem.

Yohanna Petros Mouche se narodil roku 1943 v iráckém městě Karakoš (dnes Bachdída), roku 1968 byl vysvěcen na kněze pro syrskou katolickou diecézi Mosul a roku 2011 se stal arcibiskupem Mosulu na severu Iráku. Po útoku v syrskokatolickém kostele Svaté rodiny v Kirkúku 2. srpna 2011 odsoudil slabost a nečinnost irácké vlády. V srpnu roku 2014 musel uprchnout před islámskými bojovníky a od té doby navštěvuje a povzbuzuje křesťanské uprchlíky v Kurdistánu.

(DLJ)


Související:

Kardinál Duka udělí Svatovojtěšské medaile


12.5. 2015 Arcibiskup syrské katolické církve převzal šek na pomoc uprchlíkům v Iráku

Foto: Jan Dlabač

Jan Dlabač 12. 05. 2015