Vyhledávání Menu

Arcibiskupství pražské finančně podpořilo seminář v Ivano-Frankivsku


Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP na začátku roku 2016 rozhodl, že pražské arcibiskupství částkou pěti tisíc euro podpoří pořízení vnitřního vybavení kněžského semináře v ukrajinském Ivano-Frankivsku.


59283

Foto: Kněžský seminář Ivano-Frankivsk


Kněžský seminář v Ivano-Frankivsku (správním středisku Ivanofrankivské oblasti na západě Ukrajiny, dříve Stanislav) byl založen v roce 1907. Dnes v něm studuje 264 seminaristů z devíti řecko-katolických diecézí a pracuje tam 42 vysokoškolských pedagogů. Seminář v Ivano-Frankivsku slouží také pro ostatní diecéze. V semináři studují kandidáti kněžství okolních biskupství, jako například Bučač, Kolomyja, exarchát Oděsa-Krym anebo Doněck. Budova semináře byla postavena v roce 1958 a vyžadovala celkovou rekonstrukci. Pražské arcibiskupství přispělo na pořízení vnitřního vybavení budovy.

Finanční podpora kněžského semináře není ojedinělou pomocí katolické církve v České republice určenou Ukrajině. Ta je jedním z hlavních cílů pomoci české katolické charity, která v Ivano-Frankivsku podporuje dětský domov „Městečko Milosrdenství“, v Kolomyji sociální podnikání místní Charity a zapojila se také např. do pomoci obětem konfliktu na východě Ukrajiny.

Během nedělní modlitby Regina coeli papež František nedávno vyhlásil na 24. duben sbírku pro lidi zasažené ukrajinským konfliktem, která se bude konat ve všech evropských katolických kostelech. „Vyzývám všechny věřící, aby se k této iniciativě připojili velkorysým příspěvkem,“ řekl také papež. „Toto gesto lásky má nejen ulehčit v materiálním utrpení, ale i vyjádřit blízkost a solidaritu moji i celé církve.“ Sbírka proběhne také v České republice, její formu si stanoví jednotlivé diecéze. (Aleš Pištora)

Aleš Pištora 07. 04. 2016