Vyhledávání Menu

Arcibiskupství pražské na veletrhu Památky 2014

Arcibiskupství pražské na veletrhu Památky 2014 představí pražskou arcidiecézi jako významného majitele památek – od katedrály až po venkovské kostely. Prezentovány budou vybrané restaurátorské akce poslední doby z chrámu sv. Mikuláše, Nejsv. Salvátora a dalších. Veletrh se na Výstavišti v pražských Holešovicích koná od 23. do 24. října 2014.

Historický Průmyslový palác na Výstavišti v pražských Holešovicích nabídne ve čtvrtek 23. a v pátek 24. října 2014 třetí ročník specializovaného veletrhu PAMÁTKY 2014. Rekonstrukce památkových souborů a objektů, jejich ochrana a financování, současné využití a též odkaz našich předků a podpora uměleckého řemesla – to jsou základní témata veletrhu PAMÁTKY 2014, který opět připravila společnost Incheba Praha.

Arcibiskupství pražské ve své expozici připravené Diecézním konzervátorským centrem pod vedením P. Vladimíra Kelnara představí pražskou arcidiecézi jako významného majitele památek – od katedrály až po venkovské kostely. Budou představeny vybrané restaurátorské akce poslední doby z chrámu sv. Mikuláše či Nejsv. Salvátora v Praze. Týnský chrám je zase předmětem zájmu v souvislosti s nedávným zkoumáním tělesných pozůstatků slavného dánského astronoma Tycha Braha. Péčí o církevní památky se budou zabývat také expozice Biskupství brněnského, českobudějovického a litoměřického, které nabídnou ukázky uměleckých řemesel i ochutnávky místních specialit. Veletrh krátkým proslovem zahájí generální vikář pražské arcidiecéze Mons. Michael Slavík.

Návštěvníci se mohou těšit na představení restaurátorských postupů a tradičních řemeslných technik: hliněné omítky, přírodní stavby, repliky historických dlažeb a obkladů, mozaiky, teracco, štuky, skleněné vitráže, kamnářství, truhlářství, tesařství, řezbářství, pozlacování, malování aj. Organizátoři připravili rovněž setkání s Živnostníkem roku, uměleckým sklářem Karlem Svobodou. Profesní sdružení Cechu kamnářů ČR, Cechu parketářů a podlahové techniky ČR, Cech malířů a lakýrníků ČR nabídnou bezplatně ukázky tradičních řemesel a postupů včetně odborného poradenství zdarma. Nebudou chybět ani prezentace mnoha významných škol. Vystavovat budou také muzea, a to Národní technické muzeum a Muzeum hl. města Prahy.

Záštitu veletrhu poskytl kardinál Dominik Duka OP a řada dalších významných institucí, kromě jiných Ministerstvo kultury ČR, Hlavní město Praha, Fakulta architektury ČVUT, Asociace krajů ČR, Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a další. Pro návštěvníky jsou přichystány zajímavé doprovodné programy, semináře, konference, interaktivní ukázky, workshopy i výstavy. Kompletní nabídku a doprovodný program najdete na www.incheba.cz. (Vladimír Kelnar)

Aleš Pištora 24. 10. 2014