Vyhledávání Menu

Arcibiskupství pražské na veletrhu turistiky

Arcibiskupství pražské bude od 15. do 18. ledna 2015 již potřetí prezentovat své kulturní bohatství na veletrzích cestovního ruchu GO a REGIONTOUR 2015 v Brně. Poprvé bude zastoupena také českobudějovická, litoměřická a brněnská diecéze. Slavnostního zahájení se 15. ledna od 9.30 hodin zúčastní také pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP.

Arcibiskupství pražské se vrací ke dvěma významným událostem, které se oslavovaly v loňském roce. Letošní expozici detailněji přibližuje její autor arcidiecézní konzervátor P. Vladimír Kelnar: „Především se připomíná 670. výročí povýšení pražského biskupství na arcibiskupství a položení základního kamene dnešní svatovítské katedrály. Tato monumentální stavba je cílem prakticky všech návštěvníků Prahy a je bezkonkurenčně nejnavštěvovanější památkou v naší zemi“.

Druhou událostí bylo loňské požehnání korunek pro Staroboleslavské Palladium papežem Františkem v Římě a následná korunovace obrazu, kterou v zastoupení papeže vykonal 28. září 2014 papežský nuncius Mons. Giuseppe Leanza. „Stará Boleslav jako nejstarší české poutní místo je osudově spjatá se zavražděním přemyslovského knížete sv. Václava (935). Nad jeho původním hrobem založil kníže Břetislav I. kolem roku 1042 basiliku a při ní zřídil v roce 1052 kolegiátní kapitulu, nejstarší instituci tohoto typu v našich zemích,“ vysvětluje význam této druhé události P. Kelnar a dodává, že od roku 2001 prochází celý areál rozsáhlou obnovou, která si klade za cíl vrátit toto poutní místo s kořeny české státnosti do současného života společnosti.

„Návštěvníci vyhledávají ještě jeden skvost, kterým Stará Boleslav proslula po celé střední Evropě – Palladium země České. Tento drobný reliéf Panny Marie s Dítětem vtiskl poutnímu místu mariánský charakter. Podle nejstarší tradice tento obraz věnovala sv. Václavu jeho babička sv. Ludmila,“ zve P. Kelnar. V expozici návštěvníci najdou několik předmětů, které se vážou k poutnímu místu, nebude scházet ani jedna z četných kopií milostného obrazu.

Veletrh na brněnském výstavišti bude největší prezentací průmyslu cestovního ruchu s akcentem na regiony ve střední Evropě. Veletrh REGIONTOUR je projektem na podporu domácího cestovního ruchu a incomingu v České republice. Účastní se jej klíčové subjekty a osoby s rozhodovacími pravomocemi v cestovním ruchu ČR a jednotlivých regionů. Veletrh GO se zaměřuje na výjezdovou turistiku. Vedle tuzemských cestovních kanceláří a agentur se jej účastní poskytovatelé služeb cestovního ruchu v oblíbených zahraničních destinacích a zahraniční turistické centrály. Záštitu nad veletrhem převzal pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Více na http://www.bvv.cz/go-regiontour. (Aleš Pištora)

Aleš Pištora 14. 01. 2015