Vyhledávání Menu

Arcibiskupství pražské uvítalo chudé a osamělé

Vánoční oběd pro chudé, bezdomovce, uprchlíky a osamělé lidi organizovaný laickým katolickým hnutím Komunita Sant´Egidio se konal již tradičně 25. prosince 2013 v pražském Arcibiskupském paláci. Hosty uvítal pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP. Všem popřál šťastné a požehnané Vánoce.

Kardinál Duka hostům požehnal a připil si s nimi sklenkou šampaňského. Ještě před jeho příchodem si hosté společně s operní pěvkyní Markétou Mátlovou zazpívali koledy. Poté se přidal i pražský arcibiskup, kterého za to přítomní ocenili mohutným potleskem. O hosty se staralo kolem 60 dobrovolníků, někteří servírovali jídlo, jiní usedli za slavnostně prostřený stůl spolu s hosty. Jako tradičně byla polévka s játrovými knedlíčky, svíčková nebo pečená kachna či kuře se zelím a knedlíkem. Jako dezert pak vánoční cukroví a ovoce. Každý host dostal vánoční balíček, někdo v něm měl bundu, jiný ponožky či teplou šálu a všichni hygienické potřeby. Slavnostní oběd se podával také v sále kapucínského kláštera na Loretánském náměstí.

Tato akce se péčí komunity Sant´Egidio pořádá v Praze již třináctým rokem. Společné vánoční obědy uspořádala komunita letos v 70 zemích celkem pro 200.000 chudých a osamělých lidí. Komunita Sant´Egidio vznikla v Římě v roce 1968 po Druhém vatikánském koncilu. Dnes je hnutím laiků, ke kterému se hlásí více než 50 000 lidí a které působí v oblasti evangelizace a charity v Římě, v Itálii a v dalších 70 zemích různých kontinentů. Více na www.santegidio.org . (Aleš Pištora)

Aleš Pištora 30. 12. 2013