Vyhledávání Menu

Arcibiskupství pražské vydalo hru pro děti o sv. Václavu


Při příležitosti Noci kostelů, která se letos koná 10. června, vydalo Arcibiskupství pražské hru pro děti s názvem „Cesta za Svatováclavskou korunou“. Jejím smyslem je pobavit, ale zároveň také přiblížit dětem život národního patrona svatého Václava.


62339


Jedná se o jednoduchou stolní hru pro děti, kde kníže sv. Václav propůjčí pomyslnou vládu tomu, kdo jako první získá Svatováclavskou korunu. Při následování jeho pozemské cesty překonávají hráči různé nástrahy a setkávají se se zázračnou pomocí. Jednotlivé milníky na cestě do svatovítské katedrály odkazují k reálným momentům života našeho národního patrona nebo k legendám, které jsou s jeho jménem či korunou spojené, včetně například legendy o blanických rytířích, či legendy o Heydrichovi, který si svatováclavskou korunu posadil na hlavu neoprávněně.

Hru pražské arcibiskupství vydává v roce 700. výročí narození Karla IV., který se významně zasloužil o rozvoj svatováclavského kultu. Karel IV. byl rovněž tím, kdo roku 1346 nechal pro svou korunovaci českým králem zhotovit Svatováclavskou korunu. Nejstarší a nejvýznamnější součást korunovačních klenotů je uchovávaná v Korunní komoře nad Svatováclavskou kaplí katedrály svatého Víta a spolu s ostatními korunovačními klenoty byla nedávno vystavena. Podle vůle Karla IV. bude koruna symbolizující jednotu zemí Koruny české navždy náležet pouze sv. Václavu. Panovníkům byla vždy pouze zapůjčována.

Hra bude k dispozici během Noci kostelů v některých kostelech, které se k tomuto projektu připojily. Grafickou podobu dala hře malířka Jindra Hubková. Autory jsou Aleš Pištora a Kristina Poláčková. (Aleš Pištora)

Aleš Pištora 02. 06. 2016