Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Barokní varhaník zahraje na Svaté Hoře

V podání sólistů Národního divadla Vratislava Kříže (baryton) a Vladimíra Rejlka (trubka) zazní skladby Johanna Sebastiana Bacha, Georga Philippa Telemanna, Césara Francka a Franze Schuberta.

Varhaník Josef Popelka má mnoho zkušeností i ze zahraničí z německého Weimaru nebo belgického Mechelenu. Během své tvůrčí činnosti získal řadu ocenění jako II. cena a titul laureáta v roce 1979 na mezinárodním varhanní soutěži Pražského jara (první cena tehdy nebyla udílena). Dále spolupracuje s Českým rozhlasem.

Veškerý výtěžek z koncertu je určen na podporu stavby velkých varhan pro Svatou Horu. O jejich pořízení bylo rozhodnuto na sklonku 90. let, když se zvážila možnost opravy starého nástroje a nutnost existence kvalitního hudebního nástroje, který je potřebný pro provozování liturgické hudby na tak významném poutním místě, jakým je papežská bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Svaté Hoře. Realizací projektu stavby varhan pro Svatou Horu se ujala Matice Svatohorská, občanské sdružení přátel a dobrodinců Svaté Hory. Vlastní stavba varhan byla svěřena varhanářské dílně Vladimíra Šlajcha. Stavba byla zahájena v roce 2008. Celkové náklady činí cca 15.000.000 Kč. Dosud byla shromážděna cca 1/3 finančních prostředků. Více na www.svata-hora.cz. (www.svata-hora.cz/varhany)

05. 12. 2012