Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Beatifikační proces Jana Pavla II. úspěšně pokračuje

Oslavy 3. výročí úmrtí papeže Jana Pavla II., který zemřel v předvečer 2. neděle velikonoční – neděle Božího milosrdenství – dne 2. 4. 2005, byly včera večer zahájeny v bazilice Panny Marie v Zátibeří (Santa Maria in Trastevere). Vystoupí na nich mimo jiné tehdejší osobní sekretář Jana Pavla II. kardinál Stanisław Dziwisz, dále postulátor jeho beatifikačního procesu P. Sławomir Oder a zakladatel komunity Sant'Egidio, která kostel spravuje, prof. Andrea Riccardi.

Vrcholem oslav bude mše svatá, kterou dnes od 10:30 celebruje na svatopetrském náměstí ve Vatikánu papež Benedikt XVI. Tato bohoslužba zároveň zahájí první Světový kongres o Božím milosrdenství. Dnes večer také proběhne modlitební bdění mládeže organizované římskou diecézí: ve 21 hodin ho zahájí delegace mladých lidí u hrobu Božího služebníka Jana Pavla II. a díky televiznímu spojení se k modlitbě růžence budou moci přidat i poutníci na náměstí Sv. Petra.

Postulátor beatifikační kauzy zemřelého papeže, P. Sławomir Oder, v předchozích dnech oznámil blížící se dokončení zprávy o heroických ctnostech Jana Pavla II. Tento dokument je posledním nutným krokem v procesu blahořečení. "V těchto dnech dokončujeme konečný návrh 'positio', které shrnuje a systematizuje všechny potřebné dokumenty o pontifikátu Jana Pavla," řekl P. Oder v pondělí 31. 3.

Další postup kauzy záleží na relátorovi, kterým je P. Daniel Ols, OP z Kongregace pro blahořečení a svatořečení. Ten musí nyní všechny dokumenty projít a schválit jejich publikování. "Oznamovat definitivní ukončení procesu je však nyní předčasné," uzavřel P. Oder. V prohlášení pro Rádio Vatikán však prefekt kongregace, kardinál José Saraiva Martins, ujistil o nejrychlejším možném postupu: "Je přáním i našeho dikasteria, aby byl Jan Pavel II. co nejdříve blahořečen a abychom tak odpověděli na volání lidí ze svatopetrského náměstí 'Santo subito' ('svatým ihned')."

Po prozkoumání positia a jeho případném schválení může Svatý otec Benedikt XVI. vydat dekret o heroických ctnostech zemřelého papeže a prohlásit jej tak za "ctihodného". K blahořečení kandidáta je pak potřebné uznání zázraku, který se stane na jeho přímluvu.

Převzato z TS ČBK.

02. 04. 2008