Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Beseda o ugandské nemocnici

Vybudování a provoz nemocnice v Ugandě patří mezi asi nejodvážnější projekty Arcidiecézní charity Praha. Jitka Škovránková, pracovnice Arcidiecézní charity Praha, jeden z těchto projektů (Česko-slovensko-ugandskou nemocnici sv. Karla Lwangy v ugandském Buikwe) v roce 2007/2008 řídila. Místním lidem pomáhala Jitka Škovránková pouze s pětičlenným týmem českých a slovenských lékařů a se sedmdesáti ugandskými zaměstnanci.

Nemocnice v Buikwe (v chudé venkovské oblasti Ugandy) byla otevřena v květnu roku 2006. Zřizovatelem a provozovatelem nemocnice je Arcidiecézní charita Praha, která financovala stavbu i vybavení nemocnice a hradí polovinu provozních nákladů. Nemocniční budova byla postavena za 15 milionů Kč, přičemž české ministerstvo zdravotnictví poskytlo grant o hodnotě cca 5 milionů Kč. Zbytek byl shromážděn ze sbírek nejen mezi věřícími, ale i mezi dalšími lidmi dobré vůle z celé České republiky.

Otevření nemocnice dne 7. května 2006 ve městě Buikwe bylo pro celou oblast velkou událostí, které se zúčastnilo i několik důležitých církevních a politických osobností z Ugandy i České republiky. Do nového působení všem zúčastněným požehnal a potom slavil mši sv. kardinál Miloslav Vlk, arcibiskup pražský, který nově požehnanou nemocnici slavnostně otevřel a za přítomnosti zástupce ministra zdravotnictví MUDr. Jaroslava Štrofa předal místnímu biskupu diecéze Lugazi Matthiasovi Ssekamanya.

Ugandou před několika lety otřásala občanská válka, v jejímž důsledku zemřelo mnoho lidí a bylo rozvráceno místní hospodářství. Vlna epidemie AIDS v polovině 90. let zanechala také své stopy. Všechny tyto pohromy udělaly z mnoha dětí sirotky, kteří jsou na pokraji absolutní chudoby. Jako nejúčinnější ze způsobů pomoci se ukázalo pomáhat druhým tak, aby si příště dokázali pomoci pokud možno sami. Biskup Matthias Ssekamanya říká: „Země je úrodná, je potřeba lidi naučit hospodařit, naučit je pěstovat další plodiny, a to efektivnějším způsobem“.

Beseda s Jitkou Škovránkovou se uskuteční ve středu 28. ledna 2009 v 18:30 v posluchárně III. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice (VFN), U nemocnice 1, Praha 2 (roh Karlova náměstí). (ap)

21. 01. 2009