Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Betlémské světlo doputuje do Prahy

Po roce se brněnští skauti opět vydají do Vídně převzít od rakouských skautů Betlémské světlo pro Českou republiku. Betlémské světlo dorazí z Vídně do České republiky 15. prosince vlakem EC 74 Franz Schubert. V sobotu 22. prosince bude za spolupráce dalších skautů rozváženo Betlémské světlo vlaky po naší vlasti.

Po rozžehnutí svíce v katedrále budou mít lidé možnost zapálit si i svou vlastní svítilnu, kterou mohou nechat zářit také u sebe doma. Kromě katedrály bude plamen z Betléma možné získat na mnoha dalších místech Prahy. Následující den bude světlo rozvezeno po Praze.

Součástí aktivit s Betlémským světlem je také Betlémská pošta na náměstí Míru - ve stánku Betlémského světla 22. prosince od 12.00 hodin na náměstí Míru nebudou skauti jen rozdávat Betlémské světlo, ale bude fungovat i Betlémská pošta. Ve světle betlémského plamínku budou mít lidé možnost napsat vánoční přání svým přátelům, rodině a tímto způsobem jim předat trochu Betlémského světla. Každý i donesený pohled bude opatřen pamětním razítkem Betlémského světla a prostřednictvím příležitostné poštovní přepážky České pošty přímo odeslán. Pro děti bude připravena malá dílnička, kde mohou přání nejen napsat, ale i s pomocí vánočních razítek dotvořit.

Betlémské světlo se stává jakýmsi dalším symbolem Vánoc. Cestuje každoročně až z Betléma a dostává se do všech domácností v Evropě. Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do pětadvaceti zemí světa. Tak byla založena novodobá vánoční tradice, která letos slaví své dvacáté třetí výročí. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. K nám se Betlémské světlo dostalo po pádu komunistické vlády a v rukou exilových skautů putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze. Více na www.betlemskesvetlo.cz. (Aleš Pištora)

14. 12. 2012