Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Betlémské světlo v Praze

Betlémské světlo pro Českou republiku převzali brněnští skauti ve Vídni v sobotu 12. prosince. Světlo symbolizující naději, pokoj a mír přicestuje do Prahy vlakem a ve Svatovítské katedrále ho přivítají také druhý místopředseda Ekumenické rady církví Dušan Hejbal, primátor hl. m. Prahy Pavel Bém, výkonný ředitel Českého rozhlasu Josef Havel a starosta Junáka Josef Výprachtický.

Po rozžehnutí svíce v katedrále budou mít lidé možnost zapálit si i svou vlastní svítilnu, kterou nechají zářit také u sebe doma. Již od soboty 19. prosince se světlo dostane také na stovky nádraží. Kromě rozvozu vlaků se také bude rozdávat při řadě regionálních akcí. Místa, na kterých si lidé mohou světlo vyzvednou, stejně jako seznam vlaků, různé doprovodné akce jako například zvláštní linka "betlémské tramvaje" a bližší informace jsou průběžně zveřejňovány na webu pro veřejnost na www.betlemskesvetlo.cz.

Betlémské světlo je novodobý symbol Vánoc, který cestuje každoročně až z Betléma a dostává se do všech domácností v Evropě. „Pro skauty je Betlémské světlo symbolem míru, přátelství a klidu a jsem moc rád, že právě tento symbol můžeme o Vánocích přinášet lidem do jejich domovů,“ popisuje smysl akce pro skauty jejich starosta Josef Výprachtický.

Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do pětadvaceti zemí světa. Tak byla založena novodobá vánoční tradice, která letos slaví své dvacáté třetí výročí. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. K nám se Betlémské světlo dostalo po pádu čtyřicetileté komunistické vlády a v rukou exilových skautů putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze. (www.betlemskesvetlo.cz, ap)

14. 12. 2009