Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Betlémské světlo dorazí do katedrály i letos

Světlo od skautů převezme pražský arcibiskup kardinál Miloslav Vlk, manželka prezidenta paní Livie Klausová, výkonný ředitel Českého rozhlasu pan Josef Havel a starosta skautů pan Josef Výprachtický. Po rozžehnutí svíce v katedrále budou mít lidé možnost zapálit si i svou vlastní svítilnu, kterou nechají zářit také u sebe doma. Lidé tak mohou učinit již v pátek 19. 12. do 16 hodin a následující dny až do středy 24. 12. vždy od 9 do 16 hodin kromě neděle 21. 12., kdy bude světlo k dispozici od 12 do 16 hodin.

Světlo pocházející z Jeskyně Narození Páně v Betlémě, symbolizující naději, pokoj a mír, přivezli do České republiky brněnští skauti v sobotu 13. prosince 2008. Zazářilo nejprve v brněnské katedrále svatého Petra a Pavla na Petrově, aby mohlo odtud putovat do všech koutů naší země a pomyslně spojit všechny lidi dobré vůle na celém světě.

Myšlenka Betlémského světla vznikla v roce 1986 v rozhlasovém studiu hornorakouského ORF v Linci. Původně se tato akce pořádala ve prospěch nadace Světlo ve tmě, která pomáhá zrakově postiženým dětem. Světlo jako symbol Vánoc nazvané Světlo přátelství je každý rok zapáleno dětskou rukou v Jeskyni Narození Páně v Betlémě a letecky putuje z Izraele ve speciálním bezpečnostním obalu do Vídně. Odtud se předává do všech míst v Rakousku a také do mnoha zemí světa a různým mezinárodním institucím, jako je Evropský parlament či OSN. Skauti nosí betlémské světlo pravidelně také do Vatikánu.

Také u nás má zvyk vytvořit řetěz předávání plamene z ruky do ruky již několikaletou tradici. Od roku 1990 putuje každoročně Betlémské světlo dopravené do rakouského Lince prostřednictvím zástupců Junáka – svazu skautů a skautek ČR péčí Českého rozhlasu a jeho programového ředitele pana Josefa Havla také do Čech a na Moravu. (ap)

Informace o šíření Betlémského světla v České republice je možné najít na stránkách www.betlemskesvetlo.cz.

15. 12. 2008