Vyhledávání Menu

Betlémské světlo opět doputuje do Prahy

V pátek 20. prosince 2013 předají v 15.00 hodin v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha pražští skauti Betlémské světlo do rukou pražského arcibiskupa kardinála Dominika Duky OP. Přítomen bude rovněž primátor hlavního města Prahy Tomáš Hudeček a starosta Junáka Josef Výprachtický.

Do Prahy světlo dorazí z Brna, kam ho skauti přivezli vlakem z Vídně. Po rozžehnutí svíce v pražské katedrále budou mít lidé možnost zapálit si i svou vlastní svítilnu, kterou mohou nechat zářit také u sebe doma. Kromě katedrály bude plamen z Betléma možné získat na mnoha dalších místech Prahy. Ve spolupráci s Arcibiskupstvím pražským bude světlo k vyzvednutí také ve vybraných kostelích v rámci projektu Křesťanské Vánoce.

V sobotu 21. prosince od 12.00 hodin se bude Betlémské světlo rozdávat na Náměstí Míru. Součástí této každoroční akce bude opět i kulturní program. Fungovat bude také Betlémská pošta. Ve světle betlémského plamínku bude mít každý možnost napsat vánoční přání svým přátelům, rodině a tímto způsobem jim předat trochu Betlémského světla. Každý i donesený pohled bude opatřen pamětním razítkem Betlémského světla a prostřednictvím příležitostné poštovní přepážky České pošty přímo odeslán. Pro děti bude připravena malá dílnička, kde mohou přání nejen napsat, ale i s pomocí vánočních razítek dotvořit.

Ve spolupráci s Dopravním podnikem hl. m. Prahy je rovněž připravena již tradiční jízda historickou Betlémskou tramvají, ve které bude také možné zapálit si z lucerničky Betlémské světlo a obdržet pamětní kartičku. Přesný jízdní řád naleznete na webových stránkách www.praha.skauting.czv průběhu prosince.

Betlémské světlo se stává jakýmsi dalším symbolem Vánoc. Cestuje každoročně až z Betléma a dostává se do všech domácností v Evropě. Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do pětadvaceti zemí světa. Tak byla založena novodobá vánoční tradice, která letos slaví své dvacáté třetí výročí. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. K nám se Betlémské světlo dostalo po pádu komunistické vlády a v rukou exilových skautů putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze. Více na www.betlemskesvetlo.cz. (Aleš Pištora)

Aleš Pištora 18. 12. 2013