Vyhledávání Menu

Biskup Malý a Mons. Halík na Dni pro Kubu

Farnost sv. Tomáše spolu s Komisí pro Kubu Českobratrské církve evangelické a Člověkem v tísni pořádá 18. března 2014 akci na pomoc demokratické opozici na Kubě. Úvodní slovo na začátek pochodu pronese v 17.30 hodin Mons. Tomáš Halík, požehnání udělí biskup Václav Malý.

Program zahajuje v 17.30 hodin již tradiční pochod na podporu Damas de Blanco, což je sdružení žen, matek, sester a dcer politických vězňů na Kubě, které se v Havaně pravidelně setkávají a bíle oblečené s bílými květy upozorňují na svou nelehkou situaci. Úvodní poselství pronese profesor Tomáš Halík a požehnání udělí biskup Václav Malý, který průvod z Křížovnického náměstí v Praze povede do kostela sv. Tomáše na Malé Straně. Zde proběhne od 18.00 hodin ekumenická bohoslužba, při níž bude kázat Pavel Kašpar, náměstek synodního seniora ČCE, předsedat budou synodní senior Joel Ruml a biskup Václav Malý. Během programu proběhne sbírka, jejíž výtěžek je určený pro práci s dětmi na Kubě.

V následné panelové diskuzi vystoupí biskup Václav Malý, Milan Jakobec, bývalý chargé d'affaires ČR na Kubě a Francis Sánchez z Kuby. Diskuzi moderuje Ondřej Juřík z organizace Člověk v tísni. Hudební doprovod během večera obstará kubánské trio Los Cumbancheros.

Biskup Malý se situací na Kubě zabývá dlouhodobě. V květnu loňského roku na pražském arcibiskupství přijal Bertu Soler, vůdčí osobnost kubánského opozičního hnutí Damas de Blanco, a v březnu roku 2012 dokonce v otevřeném dopise vyzval kubánského prezidenta Raúla Castra k propuštění politických vězňů. Více na www.cceprokubu.cz. (Šárka Schmarczová, Aleš Pištora)

Aleš Pištora 13. 03. 2014