Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Biskup Malý k úmrtí kubánského disidenta Oswaldo Payá

„Rád vzpomínám na setkání s ním při mé návštěvě na Kubě v roce 2003. Velice jsem si ho vážil jako významného, hluboce věřícího a neohroženého muže, který dodával svému okolí naději a sílu zaujímat pevné občanské postoje odvahy k pravdě. Ze srdce vyjadřuji svou účast jeho manželce i celé rodině. Kéž je jeho umlčený hlas o to silnější výzvou a povzbudí ty, kdo dosud mlčeli. Nadále stojím na straně obhájců lidských práv na Kubě a za všechny, kdo na tomto krásném ostrově žijí, se modlím," říká k úmrtí tohoto disidenta pražský pomocný biskup Václav Malý, předseda Rady Iustitia et Pax.

Spolu s Oswaldo Payá zahynul při nehodě i jeho kolega Harold Cepero. Další dva spolucestující, kteří utrpěli lehká zranění, jsou v nemocnici. Úmrtí Oswalda Payá potvrdilo Ministerstvo zahraničních věcí Kuby, ale neudalo žádné bližší podrobnosti. Okolnosti nehody zatím zůstávají neobjasněné. Rodina disidenta se domnívá, že nešlo o nehodu, a připomíná předchozí časté výhrůžky a podezřelou dopravní nehodu již ze začátku června tohoto roku.

Oswaldo Payá byl nejvýznamnějším kubánským disidentem a iniciátorem nejúspěšnějšího projektu kubánské opozice, Projektu Varela, který podpořilo svým podpisem přes jedenáct tisíc kubánských občanů. V roce 2002 mu Evropský parlament udělil Sacharovovu cenu lidských práv a šestkrát byl nominován na Nobelovu cenu míru (dvakrát Václavem Havlem). Při své cestě do Prahy v roce 2002 se s prezidentem Václavem Havlem i osobně setkal. (Aleš Pištora)

23. 07. 2012