Vyhledávání Menu

BISKUP MALÝ MÍŘÍ DO STŘEDOAFRICKÉ REPUBLIKY


Zatímco papež František završil v pondělí 30. listopadu 2015 ve Středoafrické republice svou návštěvu Afriky, míří tamtéž v tu samou chvíli na pozvání misionářů z řádu bosých karmelitánů biskup Václav Malý. Na týdenní cestě ho budou doprovázet dva ze zakladatelů české organizace Siriri, která ve Středoafrické republice působí již téměř 10 let.


50984


Biskup Malý Siriri řadu let podporuje a sám vyslovil přání se do této země vydat. Chce se setkat nejen s misionáři, kteří na místě působí desítky let, ale i se zkoušenými Středoafričany v uprchlickém táboře. Při své cestě by se rád setkal s hlavním středoafrickým imámem a arcibiskupem. A pokud to bezpečnostní situace dovolí, vydá se i do provinčního města Bozoum, kde organizace Siriri pomáhá nejvíce. “Rád bych poznal skutečné reálie této těžce zkoušené země, protože média o ní kromě návštěvy papeže prakticky neinformují,” zdůvodňuje Václav Malý důvod své cesty a doplňuje: „Vím o statečných lidech, kteří v této zemi odvádějí velikou práci, a těším se, že se právě s nimi při cestě setkám.”

Obecně prospěšnou společnost SIRIRI založilo v roce 2006 šest lidí. Přicházeli z různých stran – mezi zakladateli jsou zástupci řádu bosých karmelitánů vedle podnikatelů, zkušených v soukromé sféře. Spojuje je chuť pomáhat zemi, jíž se pomoc nedostává a také osobní vazba na Středoafrickou republiku. (Terezie Imlaufová)

Aleš Pištora 30. 11. 2015