Vyhledávání Menu

Biskup Malý požehná mariánský sloup v Nymburku

Biskup Václav Malý požehná 12. dubna 2015 v 11.00 hodin obnovený mariánský sloup na Náměstí Přemyslovců v Nymburku. Před tím bude ve farním kostele sv. Jiljí sloužit od 9.30 hodin mši svatou. Na Náměstí Přemyslovců vyjde v čele liturgického průvodu v 10.55 hodin.

Mariánský sloup na nymburském náměstí Přemyslovců patří mezi význačná díla barokního sochařství v oblasti středních Čech. Sloup měl částečně narušenou statiku a jeho rekonstrukce byla nevyhnutelná. Práce začaly v roce 2013 a podle odborníků byly provedeny velmi kvalitně, o čemž svědčí výběr této zrestaurované památky do soutěže Památka roku 2014.

Mariánský sloup byl postaven na památku morové epidemie, která postihla město v roce 1713. Díky dobře fungujícímu průtoku hradebních příkopů, Malých a Velkých Valů labskou vodou, bylo město stiženo epidemiemi poměrně málo. Čtyři roky po poslední morové ráně byl na hlavním náměstí vztyčen pískovcový morový sloup, který se stal ústředním výtvarným motivem centra města.

Barokní morový sloup, sousoší s Pannou Marií na vrcholu a s plastikami sv. Jiljí, sv. Josefa, sv. Václava a sv. Floriána, pochází z roku 1717 a jeho autorství je přisuzováno Janu Jiřímu Šlanzovskému. Jeho věrnou kopií (takřka doslovnou) byl dnes zaniklý mariánský morový sloup v Kostelci nad Černými lesy, který Šlanzovský vytvořil roku 1719. (Aleš Pištora)

Aleš Pištora 09. 04. 2015