Vyhledávání Menu

Biskup Malý přijal uprchlé křesťany z Iráku

V pátek 19. prosince 2014 přijal biskup Václav Malý ve svém úřadě zástupce skupiny iráckých Kurdů, kteří jako křesťané museli opustit své domovy před islamisty. Do Prahy přijeli, aby informovali o své situaci a varovali před islámským fundamentalismem.

„Rád jsem přijal tuto skupinu iráckých křesťanů na pražském arcibiskupství, abych jim řekl, že nezapomínáme na souvěrce, kteří žijí v obtížných podmínkách. Solidarita nezná žádné jazykové, kulturní ani národní hranice,“ vyjádřil podporu iráckým křesťanům biskup Malý.

Většina iráckých křesťanů, kteří museli opustit své domovy, nyní žije v Erbílu, v křesťanské enklávě Ankawa nebo v Šaklavě, což je převážně křesťanské městečko v horách severně od Erbílu a díky klimatu funguje jako rekreační středisko. Laheeb Gabara, který delegaci vedl, je běženec z jihoirácké Basry, kde se jako inženýr podílel na výstavbě ropovodů, rafinerií a elektráren. Po pádu Saddámova režimu se ale musel vystěhovat, neboť moc uchvátili muslimové, kteří začali křesťany vyhánět a utiskovat.

„Přijeli jsme pana biskupa a jeho prostřednictvím širší křesťanskou komunitu informovat o naší situaci. Přicházíme s varováním před islámským fundamentalismem a s výzvou neustupovat mu,“ vysvětluje svou misi Gabara. „Situace u nás se v současnosti zlepšuje, neboť v Kurdistánu je silná vláda, schopná a ochotná hájit své občany, včetně křesťanů. Samotná irácká vláda je ale slabá, nerozhodná a proto Islámský stát není dosud poražen.“

Před americkou invazí a svržením Saddáma Husajna žilo v Iráku více než milion křesťanů. Dnes jich zbývá sotva polovina. Jsou častým terčem ozbrojenců, kteří v roce 2008 unesli a zabili i chaldejského katolického kardinála. Pumový útok zažil snad každý irácký kostel. V současné době se situace v regionu zlepšuje, daří se vytlačovat síly tzv. Islámského státu. Pešmergové (kurdští vojáci) se snaží, se zahraniční pomocí, vyhnat ozbrojence IS ze svého území, což se daří zvláště díky náletům spojeneckých letadel na pozice IS. Situace je ale stále velmi obtížná. (Aleš Pištora)

Aleš Pištora 19. 12. 2014