Vyhledávání Menu

Biskup Malý se setkal se zástupcem Jezídů


Ve středu 2. března 2016 přijal biskup Václav Malý v Arcibiskupském paláci v Praze Baba Sheikh Hadího, který je mluvčím nejvyšší náboženské autority Jezídů Baba Sheikh Keta. Mluvčí navštívil biskupa Malého v doprovodu iráckého velvyslance Walid Hamed Shiltagh a informoval ho o situaci Jezídů v oblastech okupovaných tzv. Islámským státem.


57555

Foto: Jan Dlabač / AP


„Hovořili jsme o svízelné situaci Jezídů v Iráku. Z celkového počtu 560 tisíc je jich 400 tisíc v utečeneckých táborech a 15 % odešlo do zahraničí. Okolo 3000 žen zůstává v zajetí násilníků Daech (tzv. Islámského státu) a 2200 žen, které se podařilo osvobodit, trpí posttraumatickým šokem. Většina z nich byla znásilněna a jsou těhotné. Slíbil jsem morální podporu a podíl na větší informovanosti o této mírumilovné náboženské komunitě v Iráku,“ řekl po schůzce biskup Malý.

Jezídi v poslední době čelí v Iráku brutalitě Islámského státu. V roce 2014 při tažení tzv. Islámského státu např. mnoho uprchlíků z jejich řad zemřelo v horách v okolí Sindžáru na severu Iráku. Zástupce Jezídů přijal v loňském roce také papež František. Delegaci tvořenou nejvyššími světskými a duchovními autoritami, Mir Tahsin Saidem a Baba Sheikhem Keto, ubezpečil o přátelském vztahu mezi křesťany a Jezídy a o své solidaritě a další podpoře.

Největší skupina Jezídů žije v severním Iráku poblíž Mosulu, odkud část v roce 2014 uprchla před islamisty do Sýrie. Významné komunity žijí i v Sýrii, Turecku, Gruzii a Arménii, v Evropě jich je nejvíc v Německu. Etnicky jsou to Kurdové, sami se ale pokládají za zcela svébytný národ. Ačkoli se víra Jezídů skládá z mnoha prvků ostatních náboženství, byli v dějinách často utlačováni a pronásledováni. Stovky let byli napadáni především muslimy. (Aleš Pištora)

Aleš Pištora 02. 03. 2016