Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Biskup Malý se stal laureátem Ceny Arnošta Lustiga

Z deseti předních českých osobností laureáta vybíral patnáctičlenný Výbor Ceny Arnošta Lustiga, jehož předsedou je Jan Fischer a členy mimo jiné operní pěvkyně Soňa Červená, socioložka Jiřina Šiklová, kardiolog Jan Pirk či publicista Jefim Fištejn. Členem čestného výboru je premiér Petr Nečas spolu s předsedou senátu parlamentu Milanem Štěchem i předsedkyní Poslanecké sněmovny Miroslavou Němcovou.

Podle zakladatele ceny Pavla Smutného se nejedná o umělecké ocenění, ale podporu hodnot, jež bytostně potřebuje dnešní doba. Jsou jimi odvaha a statečnost, spravedlnost a lidskost. Cena bude udělována každoročně na základě hodnot, které Lustig zosobňoval. Předpokladem nominace laureátů je české občanství a aktivní společenské působení v Česku.

Lustig zemřel loni 26. února ve věku 84 let. Hlavním tématem jeho tvorby byl holokaust z pohledu bezbranného jedince. Jako židovský mladík Lustig prošel Terezínem, Osvětimí a Buchenwaldem a život si zachránil útěkem z transportu. Ve své tvorbě popisoval i nejintimnější detaily ze života svých hrdinů, o utrpení vždy hovořil věcně a střízlivě. Všechna životní strádání ale prožíval s humorem, který ho nikdy neopustil. Byl představitelem takzvané druhé vlny válečné prózy. (Aleš Pištora)

06. 03. 2012