Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Biskup Škarvada oslavil dvacet pět let biskupského svěcení

Mons. ThDr. Jaroslav Škarvada, emeritní titulární biskup litomyšlský, oslavil dnes spolu se svými přáteli a spolupracovníky pětadvacáté výročí svého biskupského svěcení. 18. prosince 1982 byl Jaroslav Škarvada jmenován titulárním litomyšlským biskupem a 6. ledna 1983 byl papežem Janem Pavlem II. v bazilice sv. Petra vysvěcen.

Ve své dnešní promluvě, kterou začal tím, že je sice dvacet pět let biskupem, ale také již skoro 84 let člověkem, zavzpomínal na zásadní okamžiky svého života. Na to, jak v době dospívání, kdy ještě žil na Vinohradech, poprvé pocítil, že chce být knězem. Jak poté odjel do Itálie spolu s P. Bohumilem Kolářem, který byl narozen ve stejném roce jako on. Zatímco P. Kolář se vrátil do Čech, on s kardinálem Beranem jezdil po celém světě. Stal se biskupem, aby svou práci pro krajany mohl vykonávat ještě lépe.

Celou dobu ale těžce nesl své odloučení od domova. Když se po tolika letech vrátil domů, zažíval velkou radost. Na závěr poděkoval panu kardinálu Vlkovi za to, jak ho tehdy, když se vrátil do Čech, přijal a přivítal jako doma.

 

Jaroslav Škarvada se narodil 14. 9. 1924 v Praze na Královských Vinohradech. Maturoval v roce 1943. Od roku 1945 byl posluchačem papežské Lateránské a Gregoriánské univerzity v Římě a později alumnem české papežské koleje Nepomucenum. Studium ukončil doktorátem teologie. Na kněze byl vysvěcen 12. 3. 1949. Díky politické situaci v bývalém Československu (vzhledem k internaci kardinála Berana a dalším zásahům proti katolické církvi) byl jeho návrat do vlasti znemožněn.

Pracoval nejprve v Itálii jako profesor dogmatiky v regionálním semináři v Chieti. Od roku 1965 působil jako sekretář kardinála Berana až do jeho smrti. Od roku 1968 působil jako koordinátor duchovní služby českých krajanů rozptýlených po celém světě. V letech 1970-1991 byl také spolupracovníkem vatikánského Státního sekretariátu. 18. 12. 1982 byl jmenován titulárním litomyšlským biskupem. 6. 1. 1983 byl papežem Janem Pavlem II. v bazilice sv. Petra vysvěcen na biskupa. Úkolem jeho biskupské služby bylo nadále řízení pastorace českých krajanů v zahraničí.

28. 8. 1991 byl jmenován pražským světícím biskupem. Od listopadu 1991 do února 2001 zastával funkci generálního vikáře pražské arcidiecéze a od ledna 1993 do září 2002 byl proboštem Metropolitní kapituly u sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze. (ap)

Obsáhlejší životopis si můžete přečíst na našich stránkách zde.

Fotografie z biskupského svěcení Mons. Škarvady naleznete zde.

Blahopřání Svatého otce si můžete přečíst zde (dokument MS Word)zde.

04. 01. 2008