Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Biskup Václav Malý se zúčastnil zasedání COMECE

Finanční krize odhalila krizi duchovní a ukázala na špatný hodnotový systém, shodli se biskupové – delegáti COMECE při svém podzimním zasedání v Bruselu. Kromě finanční krize se zde věnovali též zamítnutí Lisabonské smlouvy při referendu v Irsku a geopolitické situaci po válce mezi Ruskem a Gruzií. "(Finanční krize) zpochybňuje náš model společnosti. Ekonomika, která se opírá o nepřetržité a neomezené čerpání omezených zdrojů, nemůže skončit jinak než slzami," řekl během zasedání biskup Adrianus Van Luyn, předseda COMECE.

Podle biskupů je krize též příležitostí k přehodnocení životního stylu západní společnosti. Zabývali se v tomto ohledu zprávou "Křesťanský pohled na klimatické změny", kterou pro COMECE od listopadu 2007 připravovala expertní komise. Podle tohoto dokumentu je nyní třeba silného politického vedení a debaty nad souvisejícími etickými otázkami. Jen tak je možné, aby lidstvo nejen rozumem, ale i srdcem přijalo nutnost změny životního stylu, příliš jednostranně zaměřeného na konzum. Zvláště křesťané by měli ostatním lidem ukazovat, že umírněnost se nevylučuje s kvalitou života a štěstím, neboť pomáhá odlišovat podstatné od povrchního.

Biskupové dále zdůraznili význam nedělního odpočinku jako jednoho z pilířů evropské společnosti, který pomáhá vytvářet rovnováhu mezi prací a rodinným životem. Vyzvali také poslance Evropského parlamentu, aby neděli jako den pracovního klidu zařadili do Směrnice o pracovní době, jejíž návrh bude EP schvalovat v prosinci.

Plenární zasedání diskutovalo také o situaci iráckých křesťanů. Vyzvalo EU, aby se zasadilo o ochranu křesťanů i jiných náboženských menšin v Iráku. Shromáždění pověřilo sekretariát COMECE, aby sestavil expertní komisi, která by se zabývala principem reciprocity ve vztahu k náboženské svobodě. Závěrečná zpráva skupiny bude představena na příštím plenárním zasedání COMECE v březnu 2009.

Převzato z TS ČBK.

16. 11. 2008