Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Biskupové EU vyzývají k účasti ve volbách do Evropského parlamentu

Během prvního dne zasedání, ve středu 18. března 2009, biskupové slavnostně otevřeli nové sídlo sekretariátu Komise biskupských konferenci zemí EU (COMECE) na Square de Meeûs v Bruselu. Mši svaté s posvěcením kaple, zasvěcené patronům Evropy sv. Benediktovi a sv. Terezii Benediktě od Kříže – Editě Steinové, předsedal kardinál Godfried Danneels, arcibiskup Mechelen-Bruselu. Během následné inaugurační ceremonie promluvil mimo jiné i eurokomisař Vladimír Špidla, podle kterého mohou "církve vrhat světlo na celou řadu důležitých otázek."

Ve čtvrtek 19. března se biskupové věnovali konfliktu na Blízkém východě, promluvit k nim přišli například Othmar Öhring z organizace Missio Aachen, která v této oblasti provozuje humanitární činnost, dále generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer a Christian Jouret z Rady EU.

Během plenárního zasedání biskupové přijali deklaraci k volbám do Evropského parlamentu, které se budou konat mezi 4. a 7. červnem tohoto roku. Vyzývají v ní občany EU a zvláště křesťany, aby projevili svou spoluodpovědnost na procesu evropské integrace a přispěli k budování Evropy, kde se "všichni Evropané cítí jako doma".

Jedním z bodů zasedání byly i volby předsednictva COMECE. Ve své funkci byl potvrzen předseda, rotterdamský biskup Adrianus van Luyn, i jeden z místopředsedů, světící biskup varšavský Piotr Jarecki. Na místo druhého z místopředsedů, dublinského arcibiskupa Diarmuida Martina, který na své členství v COMECE rezignoval, zvolili biskupové Reinharda Marxe, arcibiskupa Mnichova a Freisingu.

V závěru plenárního zasedání, v pátek 20. března odpoledne, navštívil biskupy i český vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra, který k nim promluvil jako zástupce českého předsednictví Radě EU.

Příští zasedání COMECE proběhne v Bruselu ve dnech 18.-20. listopadu 2009. Českou republiku zastupuje v komisi pražský světící biskup Václav Malý, který se však tentokrát plenárního zasedání nemohl zúčastnit.

Převzato z TS ČBK.

25. 03. 2009