Vyhledávání Menu

Biskupové z Řezna a Plzně zvou na setkání katolíků

Stavět mosty s Kristem je téma 99. Německých katolických dnů, které se konají ve dnech 28. května – 1. června 2014 v bavorském Řezně. Pokaždé se jich účastní desetitisíce lidí z Německa i celé Evropy. Letos mezi nimi bude také pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP. Část programu bude věnovaná vztahům mezi Východem a Západem.

„Katolické dny jsou fórem, které by mělo pomoci vzbudit zájem veřejnosti o celospolečenské záležitosti,“ uvedl v Praze řezenský biskup Rudolf Voderholzer. Pětidenní program čítá 1600 položek a nabízí přednášky, panelové diskuze s předními osobnostmi veřejného života, koncerty, divadelní představení nebo bohoslužby. Z Českých osobností zde vystoupí např. Tomáš Halík, Karel Schwarzenberg, Vladimír Špidla, Daniel Herman či kardinál Dominik Duka. Plánovaný je koncert skupiny Traband, projekce filmu Alois Nebel nebo provedení dětské opery Brundibár z roku 1938. Akce je otevřená nejen katolíkům, ale i těm, kdo se k žádné církvi nehlásí.

Letošní Katolické dny budou připomínat také 25. výročí pádu Železné opony a 100. výročí začátku II. světové války. Podle Rudolfa Voderholzera skrze katastrofy 20. století trpěly vzájemné vztahy evropských národů. Dnes podle něho potřebujeme nové vize jako např. „zlidštění světa práce, humanizace medicíny, podpora rodiny, ochrana přírody, vzdělání zakládající se na křesťanském pohledu na důstojnost člověka, mír nebo strategie proti obchodu s lidmi“. „Potřebujeme společenský pořádek, který staví do středu smysl lidského života,“ řekl řezenský biskup.

Ve čtvrti Stadtamhof, která je součástí Světového kulturního dědictví UNESCO, se představí na 300 církevních spolků a organizací. Svůj prezentační stánek zde bude mít Arcibiskupství pražské, ale i biskupství plzeňské či litoměřické. Prezentovat se bude rovněž Česká biskupská konference.

Katolické dny se konaly v Německu poprvé roku 1848. V současnosti se konají zhruba každé dva roky. Více na www.katholikentag.de. (Ondřej Mléčka)

Aleš Pištora 26. 05. 2014