Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Blíží se Noc kostelů 2012

Každý místní sbor či farnost, které se akce zúčastní, si vytvořil vlastní program: některé komunity budou mít kapli či kostel otevřené po celý noční čas až do půlnoci pouze ke ztišení a meditativní prohlídce, jinde se zase koná duchovní a kulturní program: ani letos nebudou chybět varhanní koncerty, půlnoční bohoslužby, komentované prohlídky, výstava bohoslužebných předmětů apod. Všichni, kdo tento bohatý program připravují, se do této práce zapojují zcela zdarma a zdarma bude také veškerý program této noci návštěvníkům nabízen.

I když je oficiální začátek Noci kostelů stanoven na 18.00 hodin, na mnoha místech je připraven program již od odpoledních hodin, a to zejména proto, že se tato akce letos pořádá v den, kdy si svůj svátek připomínají děti. Především v městských farnostech tak přímo u kostelů bude možnost s dětmi strávit čas nejen prohlídkou chrámů, ale také povídáním o některých biblických postavách, sledováním dětského divadla anebo jednoduše kreslením na chodníku.

Novinkou letošního roku je pexeso s fotografiemi 32 katolických i protestantských kostelů. Pexeso vyšlo letos v limitovaném množství a bylo distribuováno především do těch kostelů, které jsou na pexesu zobrazeny. V den konání akce budou k dispozici v jednotlivých kostelech. Svůj večerní program si mohou lidé zkomponovat také prostřednictvím webové stránky www.nockostelu.cz, kde se v sekci Kostely nachází nejen přesný seznam všech kostelů, které budou mít 1. června 2012 otevřeno, ale také jejich adresa, otevírací doba a přesný program.

Praha letos k Noci kostelů představí rovněž svůj pilotní projekt iKostel, který poslouží všem majitelům iPhonů či tabletů. Tito si budou moci po stažení programu do svých zařízení přímo na místě nejen přečíst historii daného kostela a celý program této noci, ale také si ihned najít nejbližší otevřený kostel či kapli, bez nutnosti listování v tištěné brožuře. Do budoucna chtějí autoři tohoto projektu rozšířit informace na všechny kostely, kaple, sbory či modlitebny v celé pražské arcidiecéze.

Noc kostelů končí o půlnoci, kdy své dveře zavírá většina chámů; na mnoha místech je v tuto hodinu společná modlitba, latinské zpěvy anebo ohňostroj. Nejdéle mají letos otevřeno v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech a u sv. Prokopa na Žižkově, kde program končí v 1 hodinu po půlnoci. To už bude sobota 2. června 2012 a organizátoři začnou vyhodnocovat ročník letošní a připravovat Noc kostelů 2013. (Miloš Szabo, Aleš Pištora)

30. 05. 2012