Vyhledávání Menu

Bohoslužba připomene bombardování Prahy a zničení Emauz

V kostele Panny Marie na Slovanech si emauzští benediktini připomenou 70. výročí náletů na Prahu, během nichž byl kromě jiných částí Prahy vážně poničen také emauzský klášter. Ekumenické bohoslužbě za pokoj mezi národy a pronásledované křesťany bude 13. února 2015 od 18.00 hodin předsedat biskup Karel Herbst SDB.

Ekumenická bohoslužba v předvečer výročí náletu bude sloužena v češtině, arabštině a staroslověnštině a zúčastní se jí duchovní několika křesťanských církví. Koptský hudební sbor představí v koptštině staré křesťanské hymny z 2. a 3. století. K vidění bude také výstava fotografií, které zachycují klášter bezprostředně po bombardování. Výstava potrvá do 13. dubna.

Nálet na Prahu podniklo americké letectvo celkem třikrát. Během bombardování 14. února 1945, k němuž necelé tři měsíce před koncem druhé světové války došlo chybou v navigaci (bombardéry se měly zúčastnit masivního náletu na Drážďany), bylo zabito 701 lidí a zničeno 183 domů či historických objektů, včetně Emauzského kláštera, Faustova domu a Vinohradské synagogy.

Emauzský klášter je jedním ze čtyř tuzemských sídel benediktinů, vedle kláštera na Břevnově, v Rajhradě a Broumově. Po zrušení kláštera komunisty v 50. letech část řeholníků odešla do Itálie. Při rekonstrukci kostela podle projektu architekta Františka M. Černého pobořené věže nahradila betonová skořepinová křídla s pozlacenými hroty. Komunita se v Emauzích začala obnovovat po pádu komunismu před 25 lety. (Aleš Pištora)

Aleš Pištora 09. 02. 2015