Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Bohoslužba pro vietnamskou komunitu

Vietnamská katolická komunita žijící v České republice se u příležitosti Vánoc a Nového roku schází již poněkolikáté. Vietnamské Vánoce se slaví nejdříve v rámci farností a až následně v rodinách. Během loňského setkání v pražském Top hotelu sloužil mši svatou arcibiskup Jan Graubner, který k akci poznamenal: „Setkání s vietnamskou komunitou bylo pro mě velkým obdarováním. Je vidět, že pastorační práce v této komunitě už pokročila, a věřím, že časem budou obohacením života církve u nás a v mnohém i povzbuzením pro nás Čechy.“

V bezmála devadesátimilionovém Vietnamu žije téměř deset procent katolíků, obdobný poměr se dá předpokládat i u Vietnamců žijících u nás. Jejich katolická komunita v ČR má však zaregistrovanou jen necelou tisícovku členů. Svou činnost, která kromě vánočních setkání zahrnuje například letní tábory pro mládež, se vietnamští katolíci snaží prezentovat ve zdejším vietnamském tisku, ve velkoobchodech v Praze či Brně i v některých maloobchodech. Největší problém jejich komunity spočívá v tom, že na území ČR působí jen tři její kaplani – dva na Moravě a jeden v Čechách.

O věřící různých jazykových a národnostních skupin má povinnost v každé diecézi se postarat diecézní biskup. V Praze existuje už delší dobu polská a slovenská římskokatolická farnost. Krom toho je tu i francouzská a vietnamská duchovní správa, vedle anglicky, německy, španělsky i albánsky mluvících komunit, které mají rovněž ustanovené kněze, aby pečovali o členy těchto společenství. (Aleš Pištora, www.katyd.cz)

22. 12. 2011