Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Byla zahájena výstava "Kníže Václav - světec a panovník"

Narozdíl od výstavy „Svatý Václav – ochránce České země“, kterou v roce 2008 uspořádalo Arcibiskupství pražské ve spolupráci s Národní galerií a která představila vrcholné památky malířství, sochařství a uměleckého řemesla, se právě otevřená výstava v prostorách Národního muzea na Václavském náměstí zaměřuje na proměny tváře a postavy sv. Václava na iluminacích středověkých i raně novověkých rukopisů. Základ výstavy tvoří iluminované rukopisy zapůjčené Rakouskou národní knihovnou. Nejvýznamnějším exponátem je skvostně zdobený rukopis určený Rudolfovi II. Vita et martyrium sancti Venceslai Bohemiae regis... (Život a umučení svatého Václava), který se české veřejnosti představuje poprvé a pravděpodobně naposledy. Donedávna byl součástí soukromé sbírky ve Spojených státech, nyní ho vlastní pojišťovna Uniqa.

Vernisáže se v historické budově Národního muzea kromě prezidenta Václava Klause, který nad touto výstavou přijal záštitu, zúčastnilo také mnoho vzácných hostů. Mezi nimi nechyběli například jmenovaný arcibiskup pražský Dominik Duka, ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová, ministr kultury Václav Riedlbauch, či primátor hl. m. Prahy Pavel Bém.

Více se o výstavě se dozvíte na webových stránkách zřízených přímo k samotné výstavě www.knizevaclav.cz. (www.knizevaclav.cz , ap)

24. 03. 2010