Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Češi, nejreligióznější národ Evropy?

Papežská misijní díla v Česku znovu obnovila svoji činnost v roce 1993. Pozoruhodné je, že i když se v Česku hlásí ke katolické víře menšina obyvatel, sbírky a dary na papežské misie řadí Českou republiku mezi prvních deset zemí v Evropě. Tato skutečnost jen potvrzuje názor pražského arcibiskupa Dominika Duky, který odmítá hovořit o Češích jako ateistech. Upozorňuje na nutnost rozlišovat mezi vírou a náboženskou či církevní příslušností. Zatímco je u nás velmi málo těch, kdo jsou ochotni se identifikovat s nějakou institucí, jsou mezi Čechy mnozí, kdo tvrdí, že „něco musí být“. Blíže o statistikách, které o zbožnosti Čechů vypovídají něco jiného, než se všeobecně míní, ale také o práci misijních děl u nás promluví P. Jiří Šlégr, ředitel Papežských misijních děl v ČR.

Hlavním hostem setkání s novináři ovšem bude Mons. Ignaci Siluvai, ředitel Papežských misijních děl v Indii. Ten promluví o životě církve v Indii, ale také o tom, jak je v této zemi využita právě česká pomoc. Jelikož se řadíme k zemím, jejichž systematická misijní práce důležitým způsobem odpovídá na problémy v misijních oblastech, budou slova Mons. Siluvaie jistě velmi zajímavá. Indický host slíbil promluvit také o Indii samotné, o tom, co trápí obyvatele této obrovské země, ale také o tom, co je naplňuje radostí.

Návštěva Mons. Ignaci Siluvaie se uskuteční od 14. do 19. května na základě pozvání národního ředitele Papežských misijních děl v České republice P. Jiřího Šlégra, který bude hosta z Indie doprovázet. Mons. Siluvai se 17. května také setká s pražským arcibiskupem Dominikem Dukou. Veřejnost bude mít možnost se s indickým národním ředitelem setkat při několika příležitostech. V neděli 15. května navštíví Jičín a Čelákovice. V pondělí 16. května s ním bude beseda po mši svaté v kostele Panny Marie Sněžné v Praze. V úterý 17. května večer bude od 19.00 hodin v kapli sv. Dominika v Katolickém domě studujících (Černá 1610/14, Praha 1) sloužena mše svatá, po které bude následovat beseda. Návštěvu České republiky zakončí Mons. Siluvai ve středu 18. května ve Špindlerově Mlýně mší svatou v kapli střediska Eljon s následnou besedou a doprovodným programem. (Aleš Pištora)

13. 05. 2011