Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Česká Bible se vrátila do Čech

Úvodní slovo pronesou Mons. Dominik Duka O.P., biskup královéhradecký, kardinál Miloslav Vlk, arcibiskup pražský a primas český, Dr. Pavel Černý, předseda Ekumenické Rady církví a rady CB, Doc. Mireia Ryšková, proděkanka pro studium biblických věd KTF UK a prof. Petr Pokorný, ředitel Centra biblických studií AV ČR.

Výstavu uvede Alena M. Kubíčková ředitelka projektu. Součástí vernisáže bude hudební vystoupení skupiny Tiburtina ensemble, pod vedením umělecké vedoucí Barbory Sojkové.

Putovní výstava uspořádaná Společností přátel Bible tak bude opět k vidění v Praze v prostorách Univerzity Karlovy v Galerii Karolinum na Ovocném trhu. Tak jako již v roce 2003 snaží se připomenout více jak 1100 let od doby prvních cyrilometodějských překladů biblických textů do jazyka moravských Slovanů. K vidění budou první rukopisné i tištěné Bible, ale také současné digitální způsoby vydávání, překládání a práce s biblickými texty. Návštěvníci budou moci nahlédnout např. do faksimile Kodexu vyšehradského, prohlédnout si první vydání tzv. Severinovy bible z roku 1529, proslulou šestidílnou Bibli kralickou (1579-1593/1594) a Nový zákon Svatováclavské bible (1677). Vzácné dokumenty doplňují novodobé překlady (včetně ekumenického z roku 1979) a databáze Bible Works, která obsahuje desítky překladů bible (včetně čtyř českých).

Partnery výstavy jsou letos Česká křesťanská akademie, Ekumenická rada církví v ČR, Maranatha o.s. a IEF o.s. Záštitu nad výstavou převzali kardinál Miloslav Vlk, Mons. Dominik Duka O.P., Václav Jehlička, ministr kultury ČR; Cyril Svoboda, ministr Ministerstva pro místní rozvoj.

Součástí výstavy je i soutěžní doprovodný program s názvem JARO INSPIRACE. Každý, kdo má zájem, může nakreslit obrázek, složit hudební skladbu, písničku nebo napsat příběh na vyhlášená témata. Práce budou následně vyhodnoceny, vítězům jednotlivých kategorií budou předány hodnotné ceny. Slavnostní vyhlášení výsledků a udílení cen proběhne v prostorách Církve bratrské v Soukenické ul. č. 15, Praha 1, ve středu 1. dubna 2009, od 18:00 hodin, kde se bude také konat koncert houslového virtuoza Alexandera Shonertova za klavírního dobrovodu Natálie Shonertové. Více informací k doprovodnému programu výstavy lze najít na stránkách Ekumenické rady církví www.ekumenickarada.cz. (ap,www.ekumenickarada.cz)

12. 03. 2009