Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Česká bible v průběhu staletí

Výstava, kterou měli možnost již v roce 2003 vidět návštěvníci Galerie v historické budově Karolina Univerzity Karlovy v Praze, ale i na jiných místech Evropy, připomíná 1119 let od doby prvních cyrilometodějských překladů biblických textů do jazyka moravských Slovanů.

K vidění budou první rukopisné i tištěné Bible, ale také současné digitální způsoby vydávání, překládání a práce s biblickými texty. Výstava představí unikátní exempláře včetně Kralické "Šestidílky" a zrestaurované Pražské Bible, která utrpěla při povodních v r. 2002, dále Bibli Svatováclavskou, Zlatou a jiné.

Sama výstava bude otevřena mší svatou, kterou bude v Bazilice Sv. Kříže Jeruzalémského (Santa Croce in Gerusalemme) celebrovat kardinál Miloslav Vlk a koncelebrovat Tomáš Špidlík. Vernisáži bude přítomen také velvyslanec České Republiky u Svatého stolce Pavel Jajtner a mnoho dalších významných osobností.

Bazilika Sv. Kříže Jeruzalémského, která patří mezi sedm nejvýznamnějších chrámů Říma a která je již přes 500 let v péči cisterciáků, nebyla pro tuto výstavu vybrána náhodně. Kardinál Miloslav Vlk je titulářem tohoto chrámu. Mohutný komplex budov, který se zvedá mezi Lateránskou bazilikou a hlavním římským nádražím Termini, je vystavěn na místě paláce svaté císařovny Heleny, matky císaře Konstantina. Právě ona podle tradice našla kolem roku 320 na místě Golgoty v Jeruzalémě zbytky Kristova kříže, jehož část se nachází právě v této římské bazilice. (ap)

11. 04. 2008