Vyhledávání Menu

ČESKÁ MŠE VÁNOČNÍ V KATEDRÁLE


V katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha zazní 17. prosince 2015 od 19.00 hodin Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby v podání pedagogů a žáků Základní umělecké školy Praha 10 – Hostivař.


52673

Foto: Richard Horák

První koncertní provedení České mše vánoční se konalo v roce 2008, kdy byli ke společnému zpěvu pod heslem: „alespoň jednou v roce, v době adventní, by hlasy zákonodárců mohly ladit“ pozváni také poslanci a senátoři Parlamentu ČR. V roce 2010 přijelo 40 zákonodárců dolní sněmovny i sněmovny lordů britského parlamentu, kteří se Rybovku naučili v češtině. V dalších letech se již politici zpěvu neúčastnili. Na koncertě je však pravidelně přítomen zakladatel této tradice kardinál Miloslav Vlk.

Účinkují žáci, rodiče, učitelé ZUŠ Hostivař a hosté z partnerských škol Städtische Musikschule Passau (Německo), Osnovna umjetnička škola Matka Brajše Rašana (Chorvatsko), Hostivařský komorní orchestr ZUŠ, pěvecký sbor rodičů RadHost, Dvořákův komorní sbor, MáTa, Canto Carso, soprán – Milada Jirglová, alt – Lucie Valentová, tenor – Václav Barth, bas – Martin Vodrážka, diriguje Pavel Trojan.

Jakub Jan Ryba se narodil 26. října 1765 v Přešticích. Od roku 1780 studoval v Praze piaristické gymnázium, po jeho ukončení v roce 1785 filozofii. Získal značný rozhled a vzdělání. V roce 1786 se stal pomocným učitelem v Mníšku a od roku 1788 až do smrti působil jako učitel v Rožmitále pod Třemšínem. Přestože jako venkovský učitel a otec třinácti dětí žil v bídě, složil přes tisíc kompozic různého rozsahu a nejrůznějších forem, mezi nimiž vyniká Česká mše vánoční z roku 1796. Má český text, protože Ryba byl toho názoru, že „z latinsky zpívaných žalmů nemá náboženský užitek ani zpívající ani poslouchající“. Zemřel 8. dubna 1815, pravděpodobně spáchal sebevraždu. (Aleš Pištora)

Aleš Pištora 14. 12. 2015