Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Charita vyznamenala pět vynikajících pracovnic

Cena Charity byla letos udělena vůbec poprvé. „Jejím smyslem je poděkování těmto lidem, povzbuzení pro jejich další práci a příklad pro ostatní,“ řekl při včerejším předávání ředitel Charity ČR Oldřich Haičman. Nominace příslušných osob poskytly jednotlivé diecéze – společně ředitel a prezident diecézní Charity a diecézní biskup.

„Myslím, že Charita dělá svému jménu čest a chtěl bych za to jejím pracovníkům poděkovat,“ uvedl biskup Karel Herbst krátce před tím, než přítomným předal desky s diplomy, květiny a dárkové poukázky. Cenu Charity obdrželo pět žen: 

RNDr. Anna Ekslerová, zakladatelka a dlouholetá ředitelka Charity Opava, nyní inspektorka kvality sociálních služeb Diecézní charity ostravsko-opavské,

MUDr. Blažena Klečatská, zakladatelka domácí péče při Diecézní charitě Plzeň a spoluzakladatelka plzeňského Hospice sv. Lazara,

Otilie Megelová, dlouholetá vrchní sestra střediska Charitní ošetřovatelské a pečovatelské služby v Chomutově,

Marie Šachová, sociální pracovnice Azylového domy sv. Terezie v Pernerově ulici v Praze 8-Karlíně,

Ing. Milada Šímová, ekonomka a účetní Oblastní charity Jihlava.

Součástí slavnosti byla také vernisáž výstavy fotografií Lubomíra Kotka Život s Charitou. Tři desítky barevných snímků dokumentují život v charitních zařízeních, která v letech 2005-2008 finančním darem podpořila Nadace České spořitelny. Jde zejména o domovy pro matky s dětmi v tísni, volnočasové aktivity pro ohroženou mládež, stacionáře pro lidi s postižením, služby domácí péče a domovy pro seniory. Výstava bude přístupná v Domě Gloria (Renoirova 7, Praha 5-Hlubočepy) také ve čtvrtek 2. a 9. října 2008 od 14 do 18 hodin. Poté bude putovní výstava k vidění i na jiných místech v České republice.

Včerejší slavnost zpříjemnilo rovněž vystoupení dechového kvintetu studentů Pražské konzervatoře.

Slavnostní předávání Cen Charity bylo součástí osvětové akce Den Charity, který se koná při příležitosti svátku sv. Vincence z Paul (+ 27. září 1660), patrona katolických charitativních sdružení. Česká biskupská konference letos v lednu oficiálně vyhlásila den 27. září jako Den charity.

Den Charity podpořila Nadace České spořitelny, generální partner Charity ČR.

29. 09. 2008