Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Co vše skrývá pražská katedrála?

Svatováclavská koruna, vzácné relikvie, ostatky pěti světců a mnoha českých knížat, králů, arcibiskupů a jiných významných osobností - to všechno skrývá katedrála. Poodhalit tyto poklady se do chrámu sv. Víta, Václava a Vojtěcha vypravila Naděžda Hávová v doprovodu muže, který zná z katedrály snad každý kámen. Pavel Kopačka ze správy majetku Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze zná nejen komplikované detaily každodenního provozu, ale také mnoho zajímavostí z historie.

V minulém dílu se posluchači například mohli dozvědět, že denně katedrálou projde až 8 tisíc turistů. „Z toho je zhruba pět stovek Čechů. Většinou jsou zde turisté ze zahraničí,“ říká v reportáži Pavel Kopačka, který za nejmagičtější a nejlepší prostor v katedrále považuje takzvaný transept - tedy místo, kde se kříží chrámové lodě. "To, co zůstalo původní v těchto místech, to je Zlatá brána. Je to vchod, kudy přicházel do chrámu panovník." Dnes i prezident musí podle protokolu do katedrály vstupovat Zlatou bránou. "Což vytváří jistý paradox v tom, že katedrála patří státu, čili dalo by se říct představiteli státu, panovníkovi, a přesto panovníka tady vítá arcibiskup. Je to takový český svéráz a já myslím, že jednou vejde do dějin," dodává k tomu v reportáži Radiožurnálu Pavel Kopačka.

Asi není třeba připomínat, že katedrálu nechal postavit český král a římský císař Karel IV. A pozval si zkušeného architekta Matyáše z Arrasu, v jeho díle pak pokračoval teprve třiadvacetiletý mladík Petr Parléř. A jak říká v pořadu Pavel Kopačka smysl pro humor mu určitě nechyběl. "Tak, jak naprosto přesně dělal sloupy pro katedrálu, tak pak si vyráběl takové potvůrky, které vkládal třeba pod sloupové konzole nebo do různých úžlabin v různých koutech. Tyhle potvůrky můžete vidět na katedrále také zvenčí. Parléř si prostě hrál, každá ta jeho potvůrka vypadá jinak."

V sobotním Křesťanském týdeníku také redaktoři s biskupem Václavem Malým promluví o olympijských hrách v Pekingu. Zavzpomíná se na Alexandra Solženicyna a rozebere se kontroverzní téma euthanasie. (ap, stránky ČRo 1 - Radiožurnálu)

07. 08. 2008