Vyhledávání Menu

Dobrodružství s výstavou

Chtěla bych se pokusit sdělit nesdělitelné. Dva týdny jsme doprovázeli výstavu Obrazy rodičovství, která probíhala od 24. 5. do 7. 6. v rámci Dnů víry v kapli sv. Zdislavy v kostele sv. Jiljí. Každý den byl jiný a přinášel vzácná osobní setkání. Většinou nepřicházely davy, kromě večera Noci kostelů, spíš jednotlivci nebo páry, denně okolo padesáti lidí.

43281 43282 43283

Velkoformátové fotografie a stručné texty zachycují důležité momenty ze života rodiny. V malém domečku můžeme opět spočinout jako v lůně matky. Vracejí se dávno zasuté vzpomínky z raného dětství na rodiče, sourozence, zážitky s dětmi. Slova „Ema má mámu. Máma má Emu. Ó my se máme!“ oslovují i zahraniční turisty: I´ll never forget the Emma quote“. Mladá těhotná maminka píše do knihy: „Nečakane krásne, verím, že som na tuto výstavu nezablúdila náhodne.“ Drsný mladík s jemnou slečnou překvapivě píše: „Zajímavé, dojemné. Asi si vytvoříme společný domov.“ Prarodičům výstava evokuje vzpomínky na děti i odrůstající vnoučata. „Krásné, působivé, výstižné a živé, poučné, k zamyšlení, uklidňující,“ takové dojmy zanechává v návštěvnících. 

Mnozí neskrývají své dojetí. Nejkrásnější jsou chvíle, kdy přicházejí celé rodiny a kaple sv. Zdislavy se změní v místo her a radostného sdílení. Hádají emoce, určují vlastnosti podle sourozeneckých konstelací, bloudí s kuličkou mezi hranicemi, zkouší telefonovat, vážou uzly, nebo kreslí maminku. Na první pohled se může zdát, že je to výstava svým způsobem jednoduchá, ale přitom se opravdu dotýká hloubky. Na lidech, kteří odcházejí, je vidět proměna. Bez Noci kostelů jsme jich napočítali 777! 

Těší mě, že jsem toho mohla být svědkem, a přeji téhle „chvále rodičovství“, aby dál povzbuzovala k nesnadné, ale krásné cestě. (jš)

Putovní výstavu spravuje Centrum pro rodinu a sociální péči z. s.Středisko RODINA, Syllabova 19, 703 86 Ostrava-Zábřeh. Je možné si ji objednat na tel.: 775 903 590; e-mail: jmakyca@prorodiny.cz; více na www.prorodiny.cz  .                       

Jan Dlabač 06. 06. 2016